Rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas przyznał, że organ z bliska śledzi wydarzenia w Polsce. Jak informuje RMF24, przedstawiciel KE był zaskoczony decyzją o zawetowaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS. Nie wiadomo jak zakończy się sprawa chęci wszczęcia procedury praworządności wobec Polski. Wszystko wskazuje na to, że dyskusja na ten temat odbędzie się we środę.
Portal RMF24 informuje, że podczas konferencji prasowej dziennikarz stacji zadał pytanie rzecznikowi Komisji Europejskiej dotyczące stanowiska instytucji, tuż po decyzji o zawetowaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS. Rzecznik KE Margaritis Schinas miał być wyraźnie zaskoczony decyzją prezydenta Andrzeja Dudy i wymigiwał się od odpowiedzi na to pytanie. Przyznał jedynie, że Komisja Europejska z bliska obserwuje rozwój wydarzeń w Polsce. Schinas nie odpowiedział również na pytanie o to, czy decyzja KE o wszczęciu postępowania o naruszeniu przez Polskę unijnego prawa nie była przedwczesna.
Wesprzyj nas już teraz!
Co ciekawe, jak podaje Katarzyna Szymańska-Borignon, rzecznik Komisji Europejskiej nie chciał również pozytywnie ocenić decyzji o zastosowaniu prezydenckiego weta. Dodał, że polski rząd odrzucił ofertę podjęcia wspólnych rozmów z KE, którą miano złożyć ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze oraz szefowi MSZ Witoldowi Waszykowskiemu.
Wszystko wskazuje na to, że we środę w Komisji Eeuropejskiej zostanie omówiona sprawa Polski i zmian proponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość oraz decyzji prezydenta Andrzeja Dudy.
Warto przypomnieć, że Frans Timmermans, wiceszef Komisji Europejskiej powiedział podczas środowej konferencji prasowej w Brukseli, że podjęte przez Prawo i Sprawiedliwość działania dotyczące reformy polskiego systemu sądownictwa stanowią zagrożenie dla państwa prawa.
– Zmiany w systemie sprawiedliwości znoszą niezależność sądów w Polsce – ocenił Timmermans. W jego ocenie nowelizacje ustaw o ustroju sądów powszechnych i KRS nakładają na polski wymiar sprawiedliwości „polityczny nadzór”, co generuje ogromne ryzyko związane z możliwością naruszenia „praworządności w Polsce” i jest sprzeczne z „zasadą trójpodziału władzy”. Timmermans podkreślił, że obowiązkiem Brukseli jest przedstawienie zdecydowanego „przesłania politycznego” w tej sprawie, aby wywierać naciski na Warszawę.
Polityk wyraził w imieniu Komisji Europejskiej „głębokie zaniepokojenie”, wynikające ze zmian w polskim sądownictwie. Jego zdaniem „zagrażają one niezależności sądów”. Dodał, że po wejściu w życie „narzucanych” przez PiS zmian, sędziowie i sądy znajdą się pod politycznym nadzorem partii rządzącej, co stoi w sprzeczności z zasadą trójpodziału prawa.
Źródło: rmf24.pl, PCh24.pl
WMa