Komisja Nauki Wiary KEP wydała dokument „O właściwym rozumieniu chrześcijańskiej religijności”, który ukazuje poprawne jej rozumienie i zarazem ostrzega przed wieloma jej wypaczeniami.
Wśród nich wymienia się „chrześcijaństwo zsekularyzowane”, polegające na redukowaniu Kościoła do wymiaru horyzontalnego, a także religijność zabobonną, która związana jest z tendencją do odrzucania roli rozumu w akcie wiary, manichejską wizją świata owocującą przekonaniem, że stworzony świat jest zły ze swej natury czy błędną interpretacją objawień prywatnych.
Dokument przypomina, że objawienia prywatne, nawet jeżeli zgodne z nauką Kościoła, mają wartość o tyle, o ile odnoszą do jedynego objawienia w Jezusie Chrystusie.
Wesprzyj nas już teraz!
Komisja wskazała też, że pojawiają się dziś silne tendencje lekceważenia publicznego kultu na rzecz preferowania indywidualnych aktów pobożności, co jest niewłaściwym wypaczeniem zdrowej wiary. Niekiedy wiąże się to również z postawą irracjonalną, która nie oddaje sprawiedliwości znaczeniu rozumu we wierze.
Autorzy dokumentu przestrzegli ponadto przed wypaczonym podejściem do świętych, które może przybierać formy właściwe raczej politeizmowi; albo przed niezdrową fascynacją światem złych duchów.
– Dokument ten dotyczy kwestii poprawnego rozumienia chrześcijańskiej religijności – wyjaśnia abp Stanisław Budzik w rozmowie z KAI. Przypomina, że każdy człowiek jest ze swej natury otwarty na Boga i swoją religijność manifestuje na różne sposoby w ciągu dziejów, a zdolność do poznawania Boga jest wspaniałym darem Stwórcy. Dodaje, że „niestety ze względu na liczne słabości człowiek nierzadko błądzi w poszukiwaniu Boga, przyjmując formy religijności niezgodne z Objawieniem Bożym dokonanym w Chrystusie”.
Dokument „O właściwym rozumieniu chrześcijańskiej religijności” ma być więc pomocą – jak czytamy we wstępie – „zwłaszcza dla duszpasterzy oraz świeckich liderów wspólnot katolickich, w rozeznawaniu kierunku, w którym podążają prowadzone przez nich grupy wiernych. Ma również pomóc w praktykowaniu właściwych form religijności chrześcijańskiej oraz w wyraźnym odróżnianiu ich od tendencji niezgodnych z chrześcijańską tradycją wiary i praktyką modlitewną”.
Źródła: KAI, PCh24.pl
Pach