Sejmowa komisja sprawiedliwości zarekomendowała nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, głównym tzw. kamieniu milowym umożliwiającym odblokowanie unijnych środków na polski KPO. Drugie czytanie nad poprawionym tekstem ustawy odbędzie się dzisiaj o 17.00.
Za pozytywną oceną całości rozpatrzonego projektu nowelizacji głosowało 10 posłów z komisji, przeciw było pięciu, zaś 11 wstrzymało się od głosu.
PiS złożyło ten projekt w Sejmie 13 grudnia ub.r. Według autorów, zmiana ma wypełnić kluczowy „kamień milowy” dla odblokowania przez Komisję Europejską środków z KPO. Założenia projektu były negocjowane podczas rozmów ministra ds. europejskich Szymona Szynkowskiego vel Sęka w Brukseli. Propozycji zmian sprzeciwiała się m.in. Solidarna Polska, Konfederacja, reszta opozycji a nawet prezydent Andrzej Duda. Pojawiły się liczne głosy przekonujące o niekonstytucyjności nowego prawa, a nawet „sprzedaniu suwerenności” do Brukseli. Krajowa Rada Sądownictwa oceniła, że przyjęcie propozycji w obecnym kształcie będzie oznaczać praktycznie „likwidację sądownictwa”.
Wesprzyj nas już teraz!
Pierwsze czytanie projektu odbyło się w środę wczesnym popołudniem. Wówczas Konfederacja złożyła wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu, ale w głosowaniu wkrótce po sejmowej debacie Sejm zdecydował o skierowaniu projektu do dalszych prac w komisji. Posiedzenie komisji rozpoczęło się w środę o godz. 20. Trwało pięć i pół godziny.
Szereg uwag legislacyjnych i precyzujących do projektu zaproponowało sejmowe Biuro Legislacyjne. W większości zostały one zaakceptowane przez komisję.
Przyjęta została także poprawka PiS do przepisu przejściowego ustawy dotyczącą rozszerzenia zapisu odnoszącego się do możliwości składania przez sędziów wniosków do Naczelnego Sądu Administracyjnego o wznowienie prawomocnie zakończonych postępowań w sprawach należących przed zmianą do właściwości Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN. Jak uzasadniono poprawkę zmiana taka zapewni konsekwentne przeniesienie ogółu spraw dyscyplinarnych i immunitetowych do właściwości NSA.
Zgodnie z projektem, sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie, jak obecnie, Izba Odpowiedzialność Zawodowej SN. Propozycja nowelizacji przewiduje też poszerzenie zakresu tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, który mogłaby inicjować nie tylko strona postępowania, ale także z urzędu sam sąd.
Drugie czytanie projektu w harmonogramie sejmowym jest zaplanowane na czwartek o godz. 17. „Liczę na odpowiedzialność całej klasy politycznej. (…) Wybór jest bardzo prosty. Mamy projekt, który może nas przybliżyć do złożenia wniosku o płatność środków z KPO, albo projekt odrzucamy, co nas od tych środków oddala” – powiedział dziennikarzom po posiedzeniu sejmowej komisji minister Szynkowski vel Sęk.
PAP
oprac. PR
Solidarna Polska: bezpłatność KPO to „hiperkłamstwo”. Politycy ujawniają koszta funduszu odbudowy
Michał Wójcik: KPO to lichwiarski kredyt. Polska zapłaci za niego od 3 do 5 razy więcej
Krajowa Rada Sądownictwa: ustawa o Sądzie Najwyższym oznacza praktyczną likwidację sądownictwa