11 marca 2016

Ponad 24 strony, 144 punkty z przypisami – tyle liczy opinia na temat nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym w Polsce, opublikowana w piątek po południu przez Komisję Wenecką. Prawnicze gremium za kryzys wokół ustawy zasadniczej obwinia zarówno obecny, jak i poprzedni rząd.

 

Wesprzyj nas już teraz!

„(…) osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa” – głosi skrócony komunikat wydany przez Komisję. W treści obszernej opinii znalazło się m.in. sformułowanie, iż „zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania”.

Komunikat wytyka Polsce m.in. wyznaczenie nadmiernej liczby sędziów TK. Komisja Wenecka wezwała parlament RP do znalezienia rozwiązania w oparciu o zasadę praworządności, przy poszanowaniu orzeczeń Trybunału.

Komisja Wenecka uznała, że TK mógł rozpatrywać dotyczącą go, a uchwaloną przez obecny parlament ustawę bez uwzględniania zawartych w niej procedur.

„Opinia Komisji Weneckiej daje nam podstawy, by rozpocząć dialog z Polską, który będę kontynuował, kiedy odwiedzę Warszawę na początku kwietnia” – te słowa sekretarza generalnego Rady Europy, Thorbjoerna Jaglanda, znalazły się w treści komunikatu.

Gianni Buquicchio, przewodniczący Komisji powiedział, że pierwszą jej rekomendacją jest opublikowanie przez rząd środowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. – Pozwolę sobie zwrócić się do wszystkich sił politycznych w Polsce o konstruktywność. Większość [parlamentarna] i opozycja będą musiały działać razem, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie, zgodnie oczywiście z Konstytucją – zaapelował. – Trybunał musi móc pracować, by wykonywać swą rolę strażnika Konstytucji – podkreślił.

„Gotowość podjęcia się roli bezstronnego mediatora w sporze o kształt Trybunału Konstytucyjnego” zadeklarowało w piątek prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej. „Eskalacja sporu między konstytucyjnymi organami władzy publicznej godzi w należny zasadom państwa prawa szacunek, psuje wizerunek Polski i obniża prestiż zaangażowanych w spór instytucji” – przeczytać można w uchwale przyjętej przez NRA.

Komisja Europejska wróci do dyskusji o praworządności w Polsce po Świętach Wielkanocnych – zapowiedział rzecznik KE Margaritis Schinas. Podstawą dyskusji będzie m.in. opinia Komisji Weneckiej.

Rafał Bochenek, rzecznik rządu Beaty Szydło zapowiedział natomiast, iż Rada Ministrów ogłosi swoje stanowisko dotyczące opinii Komisji Weneckiej w sobotę o godz. 10:30. – Wszelkie spory i napięcia polityczne, które rodzą się w naszym kraju, powinny być rozwiązywane w Polsce. Opinia Komisji Weneckiej jest dokumentem niewiążącym, rząd przeanalizuje możliwości jej zastosowania – dodał rzecznik. 

rp.pl/PAP; tvp.info.pl

RoM

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram