11 marca 2016

Komisja Wenecka zatwierdziła negatywne dla Polski stanowisko. Udało się jedynie złagodzić język

(Fot. Lukasz Kobus/Forum)

Kryzys konstytucyjny związany ze zmianami w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym zagraża rządom prawa i demokracji w Polsce – oceniła Komisja Wenecka. Przyjęty dokument końcowy zasadniczo nie odbiega od ujawnionego wcześniej projektu, ale napisany jest łagodniejszym językiem.


Jak poinformował Konrad Szymański, wiceszef MSZ, ostateczna treść opinii Komisji Weneckiej została zmieniona w stosunku do ujawnionego wcześniej projektu, ale wnioski płynące z końcowego dokumentu, pozostają niezmienione w stosunku do wersji wstępnej. Udało się jedynie „złagodzić język w wielu punktach”. – Komisja z pewnym przewrażliwieniem podeszła do tych wątków zmian ws. TK. Niepokoił ją ich kumulatywny charakter – mówił Szymański.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Wiceminister przyznał, że treść opinii „jest niekorzystna dla Polski”, a Komisja „pasywnie powtórzyła racje jednej ze stron sporu”. To, w ocenie Szymańskiego spora strata, bo Komisja poszła najprostszą drogą, a mogła odegrać istotną rolę w rozwiązaniu kryzysu konstytucyjnego w Polsce. – Komisja Wenecka mogła odegrać rolę w rozwiązaniu kryzysu konstytucyjnego w Polsce. Nie wykorzystała tej sytuacji, to stracona szansa, ponieważ powtórzyła racje, które są obecne w polskiej debacie od bardzo dawna i posuwają tej sprawy w żaden sposób do przodu. Co więcej, obawiam się, że ta opinia tylko utrwali przekonanie opozycji, że można załatwić tą sprawę przy pomocy ingerencji, przy pomocy instrumentów organizacji międzynarodowych, organizacji europejskich  – dodał. Szymański wskazał, że polski rząd przyjmie do wiadomości treść opinii w zakresie dotyczącym samej reformy TK, czyli w zakresie w jakim zwrócono się o opinię Komisji. Część uwag dotyczy też parlamentu i to posłowie będą musieli dokonać analizy dokumentu.

 

Szymański wyraził przekonanie, że lepiej byłoby, gdyby stanowisko Komisji stawiało na potrzebę wypracowania kompromisu wewnętrznego, bo bez chęci jego osiągnięcia przez strony sporu, sprawa będzie trudna do rozwiązania. Jak dodał, takie propozycje składała już premier Beata Szydło w styczniu br., wyrażał je ostatnio poseł Kazimierz Ujazdowski, a są także propozycje zmian Konstytucji RP proponowane przez posłów Kukiz’15. Jak zaznaczył, wszystkie te propozycje są jakimiś wersjami rozwiązania problemu. Jednak opozycja – Platforma, Nowoczesna – mówi za każdym razem jedno i to samo: „odrzucone, odrzucone i odrzucone”. – To nie jest duch, który pomaga rozwiązać ten problem. Szkoda, że straciliśmy okazję, by bardziej otworzyć strony sporu, na to, by szukać rozsądnych rozwiązań w sprawie składu i sposobu powoływania TK – dodał.

 

Komisja Wenecka w swoim stanowisku odnotowała fakt wydania przez TK orzeczenia dotyczącego grudniowej noweli ustawy o TK, jak i związany z tym spór dotyczący legitymizacji tego wyroku. Komisja uznała orzeczenie za wiążące, przyjmując go za zaistniały fakt, ale nie poddając go ocenie.

 

MA

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram