17 lipca 2014

Komitet Praw Człowieka ONZ w Genewie wezwał władze Irlandii do zmiany prawa zakazującego aborcji. Zdaniem przedstawicieli Komitetu, przepisy broniące życia dzieci poczętych są sprzeczne z traktatem dotyczącym ochrony praw obywatelskich i politycznych.

 

Członkowie Komitetu powiedzieli irlandzkiemu ministrowi sprawiedliwości, Francesowi Fitzgeraldowi, że przepis konstytucyjny dotyczący ochrony nienarodzonych dzieci stanowi „niedopuszczalne okrucieństwo”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Jeden z członków Komitetu podczas przesłuchania w Genewie pytał delegatów irlandzkich, czy „mogą wyjaśnić, w jaki sposób Irlandia godzi swoje obecne prawo dotyczące zakazu aborcji ze zobowiązaniami wynikającymi z traktatu o ochronie praw obywatelskich i politycznych, stanowiącego absolutne prawo?”.

 

W przesłuchaniu, które odbyło się w Genewie brali udział przede wszystkim działacze organizacji proaborcyjnych aktywni w Irlandii i reprezentanci jednej organizacji pro life.

 

Dr Thomas Finegan związany z organizacją „Life and Family” stwierdził m.in., że „nie ma wśród międzynarodowych praw człowieka czegoś takiego jak prawo do aborcji”. Dodał, że „nienarodzone dziecko jest uznawane jako podmiot prawa przez różne międzynarodowe przepisy dotyczące praw człowieka”. Finegan stwierdził ponadto, że Komitet ONZ nie ma uprawnień do wydawania wiążących interpretacji dotyczących Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych. Rozgniewany przewodniczący Komitetu, sir Nigel Rodley zarzucił Irlandczykowi „niesamowitą arogancję”.

 

Komitet Praw Człowieka w Genewie jest organem kontrolnym powołanym na mocy art. 28 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych zawartego w 1966 r.. Jego celem jest monitorowanie przestrzegania postanowień traktatu i dwóch protokołów fakultatywnych.

 

W traktacie nie ma mowy o prawie do aborcji. Aborcja nie jest nawet wspomniana. Mimo to Komitet na nowo interpretuje stare porozumienie, włączając do katalogu praw człowieka także „prawo do aborcji”. Przedstawiciele Komitetu naciskają na poszczególne państwa, by zmieniły prawo antyaborcyjne. Niektóre z krajów dostosowują się, inne ignorują wezwania Komitetu.

 

Zgodnie z Międzynarodowym Paktem Praw Obywatelskich i Politycznych warunki układu – zniekształcone przez interpretację prawa dokonaną przez Komitet – mogą być zmieniane wyłącznie w wyniku nowelizacji porozumień przez państwa-strony traktatu. Zmiany musiałoby zaakceptować 168 państw. Do tej pory jednak żaden z krajów nie zgodził się na umieszczenie aborcji w katalogu praw chronionych.

 

 

Źródło: breitbart.com, AS.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram