3 września 2015

W trakcie pięcioletniej kadencji Bronisław Komorowski prawie 13 tysięcy razy wydał decyzję o nadaniu obywatelstwa polskiego. Największe kontrowersje budzi zaszczycenie w ten sposób zięcia Ewy Kopacz, Ukraińca z kanadyjskim paszportem. Wniosek pana Petranyuka został rozpatrzony w ciągu 24 godzin. Kolejnego dnia prezydentem był już Andrzej Duda.

 

Bronisław Komorowski wzbudzał i wzbudza nadal liczne kontrowersje. Problem nadawania przez niego zaszczytu bycia Polakiem jest o tyle poważny, że te osoby uzyskują pełnię praw politycznych i mają wpływ na życie publiczne Rzeczpospolitej. Niestety wiele z nich ma luźny związek z krajem.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Zaledwie rok mieszkał w Polsce pan Rami El Einein z Palestyny. W naszym kraju jest od 2013 roku, a już jest obywatelem Polski. Mąż Anny Stoch, siostry wybitnego skoczka narciarskiego, został negatywnie zaopiniowany przez pracownika Kancelarii Prezydenta. Powodem takiej decyzji był jego krótki związek z Polską. Komorowski miał jednak w tej sprawie inne zdanie. Korzystając ze swoich uprawnień nadał panu El Einein obywatelstwo polskie. Decyzję podjął w ciągu 7 dni. Około trzech tygodni wniosek sprawdzało MSW.

 

Znacznie dłużej na uzyskanie obywatelstwa Rzeczpospolitej oczekiwał brytyjski historyk badający dzieje naszej ojczyzny – Norman Davies. Jego związki z Polską są powszechnie znane. Ponadto jego żoną jest Polka. Mimo tego wniosek historyka leżał w Kancelarii Prezydenta Komorowskiego prawie miesiąc. Został rozpatrzony pozytywnie.

 

Jeszcze dłużej na przyznanie obywatelstwa czekała amerykańska dziennikarka żydowskiego pochodzenia, Anne Applebaum, prywatnie żona Radosława Sikorskiego. Jej wniosek czekał na decyzję Komorowskiego od 4 lutego do 21 maja 2013 roku.

 

Rekord pod względem szybkości decyzji ustanowił Komorowski pod sam koniec swojej kadencji. 4 sierpnia do Kancelarii Prezydenta wpłynął wniosek pana Andrieya Petranyuka o nadanie obywatelstwa polskiego. Kanadyjczyk ukraińskiego pochodzenia prywatnie jest mężem córki premier Ewy Kopacz. Komorowski nadał mężczyźnie obywatelstwo już 5 sierpnia. Następnego dnia na prezydenta został zaprzysiężony Andrzej Duda. Z ustaleń tygodnika „Do Rzeczy” wynika, że uzasadnienie wniosku o nadanie obywatelstwa zięciowi Ewy Kopacz dotarło do Kancelarii Prezydenta dopiero po odejściu Komorowskiego. Niewykluczone, że z powodu pośpiechu nie powstała wymagana prawem opina szefa ABW oraz komendanta głównego Policji.

 

Źródło: „Gazeta Polska”

MWł

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 431 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram