BBC w mediach społecznościowych postanowiła wykreować alternatywną rzeczywistość o Polsce. Medium zamieściło wyrwany z kontekstu materiał, sugerujący, że czarnoskórzy uchodźcy z Ukrainy są źle traktowani. Po protestach stacja skasowała tweet.
Urywek materiału opublikowanego przez BBC w mediach społecznościowych sugerował, że polscy funkcjonariusze żle traktują czarnoskórych uchodźców z Ukrainy. Na wyrwanym z kontekstu przekazie pokazano nigeryjskiego studenta, który miał – wedle stacji – opisywać jak był traktowany, gdy przekraczał granicę ukraińsko-polską. „Byli po prostu tak bezduszni… traktowali nas jak zwierzęta” – mówił.
Sytuacja – patrząc na relacje z polskiej granicy, gdzie polskie służby i ludność cywilna robią co w ich mocy, by przyjąć ogromną liczbę uchodźców z Ukrainy – na pierwszy rzut oka wydawała się być niewiarygodna. Także eksperci ostrzegali przed tego typu prowokacjami, wpisującymi się w narrację Kremla. Jak pisze tysol.pl, dr Wojciech Szewko podkreślał, że budowana jest narracja rosyjsko – białoruska o Nigeryjczykach i Hindusach prześladowanych, bitych i niewpuszczanych do Polski z Ukrainy. Jak podkreślał, jest ona klecona naprędce i niespójna, ale – jak ostrzegał – zapewne będzie grana dalej.
Wesprzyj nas już teraz!
I rzeczywiście! Materiał w mediach społecznościowych wprowadzał w błąd. Okazało się, że w artykule opublikowanym już na łamach portalu stacji BBC, mężczyźni z Nigerii owszem, skarżą się na swój los, ale opisują sytuację, która miała się wydarzyć… na dworcu kolejowym we Lwowie. Co więcej, mężczyzna w swej relacji chwali Polskę!
Po protestach internautów tweet został usunięty.
Źródło: tysol.pl
MA