Największym partnerem w imporcie pierwiastków ziem rzadkich do UE w 2022 roku były Chiny, na które przypadało 40 proc. całkowitej masy surowców, czyli 7,4 tys. ton. Transformacja energetyczna w Unii Europejskiej nie zostanie również przeprowadzona bez udziału Rosji. Z Kremla pochodzi jedna czwarta surowców niezbędnych do budowy paneli fotowoltaicznych czy ogniw do akumulatorów.
Na kolejnych miejscach znalazła się Malezja z 31 proc. importu (5,6 tys. ton), oraz Rosja – 25 proc. (4,5 tys. ton) – podał w poniedziałek Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat).
Pierwiastki ziem rzadkich to grupa 17 metali (m.in. skand, itr, lantan) o dużym znaczeniu gospodarczym, wykorzystywanych w wielu zaawansowanych technologiach.
Wesprzyj nas już teraz!
Z danych Eurostatu wynika, że w 2022 r. nastąpił znaczny wzrost importu pierwiastków ziem rzadkich do UE. Łącznie sprowadzono 18 tys. ton tych metali, co oznacza wzrost o 9 proc. od 2021 r., a wyeksportowano 7 tys. ton, czyli o 8 proc. mniej w porównaniu z rokiem poprzednim. Wartość importu wzrosła do 146 mln euro, czyli o 37 proc. w porównaniu z 2021 r., podczas gdy eksport osiągnął 142 mln euro, co stanowi wzrost o 2 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.
PAP / oprac. PR
Troska o środowisko, czy niemoralny zysk? Zielona rewolucja dewastuje Kongo