Biskup Thomas J. Paprocki z Springfield w stanie Illinois, dobrze znany z obrony prawa do życia i tradycyjnej rodziny, publicznie okazał wsparcie duchownym, którzy nie chcą udzielać Komunii św. politykom promującym grzech. Takie jest stanowisko Kościoła.
Hierarcha poparł duchownych, którzy odmawiają udzielania Najświętszego Sakramentu senatorowi Dickowi Durbinowi – demokracie popieranemu przez amerykańskich aborcjonistów. Durbin po raz pierwszy nie został dopuszczony do Komunii św. kilka lat temu. Kapłan powołał się wówczas na kanon 915 Kodeksu Prawa Kanonicznego, zgodnie z którym do „Komunii świętej nie należy dopuszczać ekskomunikowanych lub podlegających interdyktowi, po wymierzeniu lub deklaracji kary, jak również innych osób trwających z uporem w jawnym grzechu ciężkim”.
Wesprzyj nas już teraz!
W 2004 r. prefekt Kongregacji Nauki Wiary – kardynał Joseph Ratzinger – przesłał arcybiskupowi Waszyngtonu dokładne instrukcje dot. odmowy udzielania Komunii św. i postępowania wobec zwolenników aborcji oraz eutanazji. „Kościół naucza, że aborcja i eutanazja są poważnymi grzechami. Encyklika Evangelium vitae odnosząc się do orzecznictwa sądowego lub przepisów prawa cywilnego, które dopuszczają lub promują aborcję i eutanazję stwierdza, że (…) wymagają one konkretnego przeciwstawienia się poprzez sprzeciw sumienia” – czytamy. Katolik nie może brać udziału w próbach stanowienia eutanazyjnego bądź aborcyjnego prawa, głosować na jego rzecz ani angażować się w kampanie społeczne promujące takie projekty. Wierny, który narusza te normy powinien zostać pouczony, że nie otrzyma Najświętszego Sakramentu o ile nie zmieni swojego postępowania.
Prefekt Kongregacji Doktryny Wiary zaznaczył także, że jeśli polityk uporczywie tkwi w grzechu i pouczenie nie przyniosło skutku, odmówienie Eucharystii jest obowiązkiem szafarza sakramentu. Nie jest to kara a akt miłosierdzia i pasterskiej troski o dusze. Duchowny powinien reagować na niegodne przystępowanie osoby publicznej do Komunii św. Zalecenia te nie są jednak powszechnie stosowane.
Źródło: vaticaninsider.lastampa.it, AS.