W Niemczech odbędzie się kolejna ekumeniczna inicjatywa, w ramach której protestanci będą otrzymywać Komunię świętą.
Chodzi o bezpośrednią kontynuację wydarzeń z Ekumenicznego Spotkania Kościelnego z maja 2021 roku we Frankfurcie. Wówczas w wielu parafiach katolickich udzielano Komunii świętej niekatolikom.
Teraz inicjatywa zostanie powtórzona już około 19 stycznia, to znaczy zaraz po rozpoczęciu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Wesprzyj nas już teraz!
To ponownie efekt współpracy środowisk katolickich i ewangelickich z Frankfurtu. Nie będzie tu żadnego problemu z biskupem.
Frankfurt należy do diecezji Limburga, którą kieruje sam Georg Bätzing, zdecydowanie postępowy przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec. Bätzing już kilka lat temu zabiegał o wprowadzenie interkomunii w całych Niemczech, na co jednak nie zgodził się Watykan w związku z krytyczną oceną przedstawioną przez kard. Kurta Kocha, prefekta Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
W przypadku inicjatyw lokalnych i krótkotrwałych, jak interkomunia we Frankfurcie, nie należy spodziewać się żadnej watykańskiej interwencji.
W ramach frankfurckich obchodów ekumenizmu nie tylko protestanci otrzymają Komunię świętą, ale również katolicy będą mogli uczestniczyć w ewangelickich Wieczerzy Pańskiej.
W Niemczech w 2018 roku, za zgodą papieża Franciszka, wprowadzono w wielu diecezjach praktykę udzielania Komunii świętej tym protestantom, którzy żyją w związku małżeńskim z katolikiem.
Jesienią 2019 roku środowiska ekumenicznych teologów opublikowały dokument pt. „Wspólnie u Stołu Pańskiego”, gdzie zaproponowano wprowadzenie pełnej interkomunii. Na to zgody Watykanu nie było, jak wskazano wyżej.
W 2023 roku na interkomunię zdecydowała się jednak diecezja Osnabrück, wprowadzając ją początkowo w katedrze, a później także w innych kościołach.
Udzielanie Komunii świętej protestantom jest w wielu niemieckich parafiach rzeczą zupełnie normalną i przyjętą od dawna, tyle, że bez oficjalnego tego ogłaszania. Także to się jednak zmienia, jak pokazują decyzje z Osnabrück czy inicjatywa z Frankfurtu.
Zgodnie z prawem Kościoła nie wolno udzielać Komunii świętej protestantom, chyba, że w zagrożeniu śmiercią i pod warunkiem, że wyznają oni katolicką wiarę. Niemiecka praktyka udzielania im Eucharystii jest stąd całkowicie pozaprawna.
Wynika z przyjęcia stanowiska, zgodnie z którym obecność Pana Jezusa w pod postaciami eucharystycznymi jest rzeczą na tyle tajemniczą, że jakoby ani katolicy ani protestanci nie znają dokładnie jej natury, stąd należy dopuścić w tym względzie różne poglądy i udzielać Komunii świętej każdemu, kto jest ochrzczony.
Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl
Pach