Koncern Henkel Polska wydał oświadczenie, w którym wyraża żal za „kontrowersje” związane z otwarciem Pralni Społecznie Odpowiedzialnej we Wrocławiu. Przypomnijmy, że organizatorzy odmówili zgody na poświęcenia pralni przez bp. Jacka Kicińskiego, pomimo faktu, że pralnia działa przy Towarzystwie Pomocy im. św. Brata Alberta.
Pralnia Społecznie Odpowiedzialna we Wrocławiu to projekt mający na celu wsparcie osób ubogich i bezdomnych. Inicjatorem przedsięwzięcia było Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, ale projekt powstał także dzięki pomocy firmy Henkel. Podczas otwarcia pralni głos miał zabrać m.in. bp. Jacek Kiciński, który chciał również poświęcić miejsce, które ma służyć ubogim. Nie zgodził się na to przedstawiciel koncernu Henkel powołując się na „neutralność światopoglądową”. Teraz władze firmy przepraszają za „kontrowersje”.
„W nawiązaniu do przebiegu uroczystości pragniemy oświadczyć, iż jest nam bardzo przykro z powodu późniejszych kontrowersji co do uzgodnionej między stronami formuły i programu wydarzenia. Tym bardziej, że jesteśmy przekonani, że stało się tak na skutek głębokiego organizacyjnego nieporozumienia” – czytamy w komunikacie firmy Henkel Polska.
Wesprzyj nas już teraz!
Władze koncernu wskazują, że „nadrzędną wartością dla firmy jest dobro podopiecznych Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta”, dlatego zapewniają o chęci kontynuowania zaangażowania w ten projekt.
Stanowisko Henkel Polska skomentował rzecznik archidiecezji wrocławskiej. Podkreślił, że oświadczenie koncernu dotarło także do bp. Jacka Kicińskiego. „Ksiądz biskup przybył na to wydarzenie jako reprezentant Episkopatu […] oraz jako osoba duchowna, który wierzy w moc modlitwy i błogosławieństwa” – mówił ks. Rafał Kowalski.
„To pokłosie i miejmy nadzieję ostatni akt przykrej sytuacji, która miała miejsce podczas otwarcia Pralni Społecznie Odpowiedzialnej w noclegowni prowadzonej przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta” – powiedział rzecznik archidiecezji wrocławskiej.
Przypomnijmy, że w związku z odmówieniem prawa do poświęcenia lokalu przez bp. Jacka Kicińskiego, hierarcha odrzucił możliwość partycypowania w dniu otwarcia i nie wziął również udziału w konferencji prasowej. Z kolei samo Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta zapowiedziało, że w zaistniałej sytuacji nie zależy mu na wsparciu koncernu Henkel i rezygnuje z przyjęcia wsparcia.
Źródło: henkel.pl, niedziela.pl
WMa
Jest nam przykro z powodu kontrowersji, które pojawiły się w związku z uroczystym otwarciem Pralni Społecznie Odpowiedzialnej we Wrocławiu. Nasze pełne oświadczenie można znaleźć tutaj: https://t.co/MlLMFTdxfk
— Henkel Polska (@HenkelPolska) January 21, 2022
Skandal we Wrocławiu! Niemiecka firma wyklucza biskupa z otwarcia pralni dla ubogich