W piątek o godz. 9:00 w kaplicy Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie kardynał Stanisław Dziwisz dokona zamknięcia fazy diecezjalnej procesu beatyfikacyjnego Służebnicy Bożej Teresy od Jezusa (Marianny Marchockiej), karmelitanki bosej.
W tym dniu o godz. 11.00 w kościele klasztornym Sióstr Karmelitanek Bosych przy ul. Kopernika 44, ks. Andrzej Scąber, kierownik Referatu Spraw Kanonizacyjnych Krakowskiej Kurii Metropolitalnej, będzie przewodniczył Mszy św. o beatyfikację Służebnicy Bożej, podczas której homilię wygłosi o. Tadeusz Florek OCD, prowincjał Krakowskiej Prowincji Zakonu Karmelitów Bosych.
Wesprzyj nas już teraz!
– Podobnie jak urodzona 500 lat temu św. Teresa od Jezusa z Ávili, ta polska Teresa od Jezusa, dzisiejszemu, często zagubionemu w wirze świata człowiekowi, goniącemu za dobrobytem materialnym i wyzutemu z wartości duchowych, przypomina i ofiaruje przesłanie Karmelu, ukierunkowane na głębię i na nadprzyrodzoność. Pociąga i urzeka wiele osób, które gromadzi wokół siebie i wprowadza je na drogę ewangelicznej doskonałości, co nie może nie napawać nas radością – mówi o. dr hab. Szczepan T. Praśkiewicz OCD, postulator w procesie beatyfikacyjnym Służebnicy Bożej.
Marianna Marchocka urodziła się w 1603 roku w Stróżach koło Zakliczyna. Gdy miała siedemnaście lat, wstąpiła do klasztoru Karmelitanek Bosych w Krakowie. Wówczas otrzymała imię Teresa od Jezusa. – Po okresie formacji i złożeniu ślubów została mistrzynią nowicjatu, następnie przeoryszą i fundatorką klasztoru we Lwowie, a potem w Warszawie. Doświadczyła głębokich przeżyć duchowych i jest autorką „Autobiografii mistycznej” i innych pism duchowych, do dziś przyciągających uwagę teologów duchowości i mistyki chrześcijańskiej. Jej biogram, jako pierwszej kobiety, pojawia się w „Słowniku polskich teologów katolickich” – tłumaczy o. Praśkiewicz, dodając, że Służebnica Boża zmarła w opinii świętości w Warszawie w 1652 roku.
Starania o jej beatyfikację, udaremniane na skutek zaborów i wojen, rozpoczęto formalnie w archidiecezji krakowskiej 21 grudnia 2007 roku. Akta dochodzenia diecezjalnego, które zostanie zamknięte 24 kwietnia br., zostaną przekazane Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie.
pam