15 kwietnia 2015

W piątek o godz. 9:00 w kaplicy Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie kardynał Stanisław Dziwisz dokona zamknięcia fazy diecezjalnej procesu beatyfikacyjnego Służebnicy Bożej Teresy od Jezusa (Marianny Marchockiej), karmelitanki bosej.

 

W tym dniu o godz. 11.00 w kościele klasztornym Sióstr Karmelitanek Bosych przy ul. Kopernika 44, ks. Andrzej Scąber, kierownik Referatu Spraw Kanonizacyjnych Krakowskiej Kurii Metropolitalnej, będzie przewodniczył Mszy św. o beatyfikację Służebnicy Bożej, podczas której homilię wygłosi o. Tadeusz Florek OCD, prowincjał Krakowskiej Prowincji Zakonu Karmelitów Bosych.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Podobnie jak urodzona 500 lat temu św. Teresa od Jezusa z Ávili, ta polska Teresa od Jezusa, dzisiejszemu, często zagubionemu w wirze świata człowiekowi, goniącemu za dobrobytem materialnym i wyzutemu z wartości duchowych, przypomina i ofiaruje przesłanie Karmelu, ukierunkowane na głębię i na nadprzyrodzoność. Pociąga i urzeka wiele osób, które gromadzi wokół siebie i wprowadza je na drogę ewangelicznej doskonałości, co nie może nie napawać nas radością – mówi o. dr hab. Szczepan T. Praśkiewicz OCD, postulator w procesie beatyfikacyjnym Służebnicy Bożej.

 

Marianna Marchocka urodziła się w 1603 roku w Stróżach koło Zakliczyna. Gdy miała siedemnaście lat, wstąpiła do klasztoru Karmelitanek Bosych w Krakowie. Wówczas otrzymała imię Teresa od Jezusa. – Po okresie formacji i złożeniu ślubów została mistrzynią nowicjatu, następnie przeoryszą i fundatorką klasztoru we Lwowie, a potem w Warszawie. Doświadczyła głębokich przeżyć duchowych i jest autorką „Autobiografii mistycznej” i innych pism duchowych, do dziś przyciągających uwagę teologów duchowości i mistyki chrześcijańskiej. Jej biogram, jako pierwszej kobiety, pojawia się w „Słowniku polskich teologów katolickich” – tłumaczy o. Praśkiewicz, dodając, że Służebnica Boża zmarła w opinii świętości w Warszawie w 1652 roku.

 

Starania o jej beatyfikację, udaremniane na skutek zaborów i wojen, rozpoczęto formalnie w archidiecezji krakowskiej 21 grudnia 2007 roku. Akta dochodzenia diecezjalnego, które zostanie zamknięte 24 kwietnia br., zostaną przekazane Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie.

 

pam

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 431 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram