– Jako ludzie wierzący nie możemy być obojętni na to, że pracodawcy uniemożliwiają uczestnictwo w praktykach religijnych pracownikom, szczególnie w wielkich placówkach przemysłowych – uważa poseł Henryk Kowalczyk, sekretarz parlamentarnego zespołu członków i sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej i Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Dziś w Sejmie odbyła się konferencja pt. „Wolnej Niedzieli”. Przedstawiciele środowisk katolickich rozmawiali m.in. o tym, jak ważna dla zdrowego funkcjonowania rodzin jest wolna niedziela, przedstawili także racje na rzecz prawnej ochrony tego dnia.
Poseł przedstawił tekst wspólnego stanowiska uczestników konferencji. Propagatorzy „Wolnej niedzieli” odwołują się w nim do aspektów gospodarczych, ekonomicznych, mówią też o dobru polskiej rodziny. Ustosunkowują się do przeciwników zakazu handlu w niedzielę i argumentów ekonomicznych.
Wesprzyj nas już teraz!
Poseł Kowalczyk przywołał badania handlu przeprowadzone podczas tegorocznego weekendu obejmującego Święto Trzech Króli. Według tych danych sprzedaż w piątek i sobotę, 4 i 5 stycznia bieżącego roku, łącznie była większa niż przed rokiem w dniach 4, 5 i 6 stycznia. – To pokazuje, że wzrost gospodarczy nie zależy od tego ile dni sprzedajemy, ale od poziomu konsumpcji, a ten rośnie wraz z dniami wolnymi od pracy. Dlatego zupełnie niezrozumiałe są te argumenty ekonomiczne, które mówią, że gdy wprowadzimy wolną niedzielę wzrośnie bezrobocie i spadnie rozwój gospodarczy – tłumaczył Kowalczyk.
Hanna Szydełko, prezes krajowego Instytutu Akcji Katolickiej podkreśliła, że wolna niedziela to ważny temat, do którego przeciwnicy handlu w niedzielę będą wracać dopóki nie osiągną celu. – Dla nas, osób wierzących, jest to bardzo ważne, bo trzecie przykazanie Dekalogu zobowiązuje nas do świętowania niedzieli – stwierdziła.
– Większość osób zatrudnionych w handlu to osoby wierzące, które zmuszane do pracy nie mogą zgodnie z własnym sumieniem przestrzegać przykazań – mówiła Szydełko.– Zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy są wierzący i nie dla każdego dekalog jest ważny. Dlatego zwracamy też uwagę na społeczny aspekt tego zagadnienia – dodała.
Prezes Akcji Katolickiej wskazywała, że ok. miliona osób w naszym kraju jest zatrudnionych w handlu, z czego większość to kobiety, które nie mogą przez to spędzić tego dnia z rodziną. – Oddanie innego dnia w zamian nie jest rozwiązaniem, które moglibyśmy zaakceptować. W innym dniu współmałżonek jest w pracy, dzieci w szkole i z całą pewnością nie służy to wzmacnianiu więzi w rodzinie – podkreślała na konferencji Szydełko.
Wolnej niedzieli chcą także członkowie Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”. Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji, podkreślił, że mają moralny obowiązek, aby o tym mówić, bo to „Solidarność” walczyła o demokrację i wolny rynek. – Nie chcemy takiego wolnego krwiopijczego rynku, kapitalizmu bez ludzkiej twarzy, a on tak teraz wygląda. Wolna niedziela to nic innego jak poprawa warunków pracy. Jestem przekonany, że to się uda, że będziemy mieli wolną niedzielę – mówił Bujara.
W propagowanie niedzieli jako dnia wolnego od pracy od wielu już lat aktywnie włącza się Ruch Światło-Życie, m.in. poprzez przeprowadzoną w 2006 roku ogólnopolską akcję „Świętować niedzielę”. Przypomniała o niej Mirosława Chmielewicz reprezentująca Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie. – Pragniemy odzyskać niedzielę, bo to jest prawo każdego człowieka, niezależnie od światopoglądu. Myślimy o dzieciach, które muszą świętować bez jednego czy obojga rodziców – mówiła Chmielewicz.
O znaczeniu niedzieli od ponad dwóch lat przypomina Społeczny Ruch Świętowania Niedzieli. – Staramy się pokazywać jak ważna jest niedziela. Będziemy czynić wszystko, żeby niedziela była pierwszym świętym dniem tygodnia, tak jak to jest w zamyśle Bożym – zapewnił ks. Bogusław Wolański.
Do sejmu trafił już projekt postulujący zakaz handlu w niedzielę. Podpisali go posłowie różnych ugrupowań politycznych.
W dzisiejszej konferencji uczestniczyli: Parlamentarny Zespół Członków i Sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Akcja Katolicka w Polsce, NSZZ Solidarność, Ruch Światło-Życie oraz legnicki Społeczny Ruch Świętowania Niedzieli.
Źródło:KAI
pam