Fundacja Wisławy Szymborskiej będzie przyznawać Nagrodę im. Adama Włodka. Informacje o współpracy Włodka z Urzędem Bezpieczeństwa ujawnił Maciej Gawlikowski, który podkreślał, że „poeta, który wydał mniej tomików niż kolegów Urzędowi Bezpieczeństwa” nie może być wzorem dla kolejnych pokoleń. Jedynym organizatorem i fundatorem nagrody pozostaje Fundacja Wisławy Szymborskiej.
Nagroda im. Włodka przyznana zostanie za najlepszy projekt pracy literaturoznawczej lub literackiej. Zgłoszenia będą przyjmowane do 31 października, rozstrzygnięcie nastąpi 15 stycznia 2015 roku. Fundacja tłumaczy decyzję chęcią wykonania testamentu Wisławy Szymborskiej – mimo ujawnienia informacji o współpracy Włodka z Urzędem Bezpieczeństwa.
Wesprzyj nas już teraz!
Protest przeciwko honorowaniu konfidenta doprowadził do zawieszenia przyznawania nagrody. Z inicjatywy wycofał się wówczas Instytut Książki.
Adam Włodek (1922-1986) – poeta tłumacz i redaktor, pracował m. in. dla „Dziennika Polskiego”, był też redaktorem „Dziennika Literackiego”. W latach 1948-1954 mąż Wisławy Szymborskiej, od roku 1950 członek PZPR. Był nie tylko zaangażowanym komunistą, ale i współpracownikiem UB. Donosił m. in. na Macieja Słomczyńskiego, przekazując informacje pozyskane samodzielnie, przez żonę „Wisławę Szymborską – Włodkową, również członka Partii i literata” i „Sławomira Mrożka, kandydata Partii i literata” – jak można przeczytać w liście zaadresowanym do Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Krakowie.
– Szymborska najprawdopodobniej nie wiedziała nic o konfidenckiej przeszłości byłego męża. Wszystko na to wskazuje. Po moim filmie, w którym pokazałem donosy, otoczenie Szymborskiej zdecydowało, że w myśl zasady „po co babcię denerwować”, nic jej nie powiedzą – mówił Maciej Gawlikowski w rozmowie z portalem wnas.pl.
Źródło: wpolityce.pl, wnas.pl
mat