30 listopada 2023

Konflikt palestyńsko-izraelski. Chiny przedstawiły swoje stanowisko

W opublikowanym w czwartek „Stanowisku Chin w sprawie rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego” MSZ w Pekinie wezwało Radę Bezpieczeństwa ONZ do sformułowania „konkretnego” harmonogramu i planu działania na rzecz realizacji opcji dwupaństwowej, czyli przewidującej istnienie niepodległych Izraela i Palestyny.

ChRL uznała takie rozwiązanie za warunek „kompleksowego, sprawiedliwego i trwałego” pokoju na Bliskim Wschodzie.

Pięciopunktowy dokument został ujawniony w listopadzie, gdy Chiny sprawują rotacyjne przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa.

Wesprzyj nas już teraz!

Pekin stwierdził, że „Rada Bezpieczeństwa ponosi główną odpowiedzialność za utrzymanie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, a zatem powinna odgrywać aktywną i konstruktywną rolę w kwestii Palestyny”.

„Wszystkie zainteresowane strony muszą (…) natychmiast ustanowić trwały i rozszerzony humanitarny rozejm” – zaapelowało chińskie MSZ.

Pekin zwrócił się też do Rady Bezpieczeństwa ONZ, wzywając to gremium do zajęcia „jednoznacznego stanowiska” przeciwko „przymusowej relokacji palestyńskiej ludności cywilnej”, a także „żądając uwolnienia wszystkich cywilów i zakładników przetrzymywanych w niewoli” przez palestyńską organizację terrorystyczną Hamas.

Chiny zaapelowały do ONZ o „zwiększenie (zakresu) pomocy humanitarnej”, w tym utworzenie w tym celu stosownych korytarzy oraz „dołożenie wszelkich starań, aby ułatwić zawieszenie broni, zapewnić bezpieczeństwo ludności cywilnej i powstrzymać katastrofę humanitarną”.

W ocenie Pekinu ONZ powinna wywrzeć wpływ na państwa zaangażowane w wojnę i kraje trzecie, aby „zachowały powściągliwość”, co pozwoliłoby zapobiec rozszerzaniu się kryzysu na cały region Bliskiego Wschodu. W dokumencie podkreślono też znaczenie „wzmocnienia mediacji dyplomatycznej”.

Chiny opowiedziały się również za zwołaniem „międzynarodowej konferencji pokojowej (…) w celu sformułowania konkretnego harmonogramu i planu na rzecz wdrożenia rozwiązania dwupaństwowego (przewidującego istnienie Izraela i Palestyny – PAP)”.

W dłuższej perspektywie „każde porozumienie w sprawie przyszłości Strefy Gazy musi (jednak) szanować wolę i niezależny wybór narodu palestyńskiego i nie może być narzucone (z góry)” – podkreślono w dokumencie chińskiego MSZ.

W lutym ubiegłego roku Chiny podjęły podobną inicjatywę, publikując stanowisko w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w którym wezwały do natychmiastowego rozpoczęcia rozmów pokojowych. Zostało to przyjęte ze sceptycyzmem przez USA i ich sojuszników, w tym państwa NATO, ponieważ postulaty Pekinu oceniono jako sprzyjające Moskwie. (PAP)

pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(4)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 306 286 zł cel: 300 000 zł
102%
wybierz kwotę:
Wspieram