Ostatnio ujawnione dane dotyczące charytatywnej organizacji działającej przy episkopacie USA – Catholic Relief Services – pokazują, że instytucja ta w ciągu 4 lat pomogła w dystrybucji ponad dwóch milionów sztuk różnego rodzaju środków antykoncepcyjnych, w tym pigułek poronnych w Demokratycznej Republice Konga.
Obecnie w kraju tym odnotowuje się rekordowe wykorzystanie antykoncepcji, o której wcześniej mieszkańcy mieli minimalną wiedzę – donosi instytut Lepanto Michaela Hichborna.
Wesprzyj nas już teraz!
Organizacja charytatywna, działająca przy episkopacie amerykańskim była partnerem rządowego programu Axxes, realizowanego przez Waszyngton w latach 2006-2010. Jego głównym celem było upowszechnienie „planowania rodziny”. Skupiał się on na dostarczaniu mieszkańcom DRK pigułek antykoncepcyjnych, w tym poronnych, wkładek wewnątrzmacicznych, zestawów do chirurgicznej sterylizacji itp.
Dokumenty ujawniają, że działania CRS także obejmowały upowszechnianie wiedzy na temat „planowania rodziny” i szczepień noworodków, jak i dorosłych osób itp.
Raporty inwentaryzacyjne złożone w agencji rządowej pokazują, że CRS upowszechniła 2,25 mln środków poronnych i prezerwatyw. Organizacja została także włączona w realizację szerszej strategii, której celem było obniżenie dzietności kobiet kongijskich.
– Biorąc pod uwagę dane szczegółowo przedstawione w tych raportach, absolutnie pewną rzeczą jest, że Catholic Relief Services otrzymała duże ilości środków poronnych i prezerwatyw – podkreślił Hichborn, dodając, że te środki zostały z kolei rozdzielane pomiędzy strefy ochrony zdrowia, za które CRF była odpowiedzialna.
Według raportu końcowego projektu Axxes, CRF otrzymała do wykorzystania: zastrzyki Depo Provera, które hamują owulację u kobiet przez 3 miesiące. Miała ich 88 235 sztuk; Lo-Femenal – doustny środek antykoncepcyjny, który może być używany jako tzw. antykoncepcja „awaryjna” w liczbie 56 885 sztuk; Ovrette – doustne środki antykoncepcyjne często określane jako „mini-pigułki” – 44 097 sztuk; wkładki wewnątrzmaciczne (IUD) – 1907 sztuk; prezerwatywy męskie – ponad 2 mln sztuk; prezerwatywy dla kobiet – 40 891 sztuk; zestawy sterylizujące CCV – 18, zestawy Diu – 16.
Szef Instytutu Ludnościowego Steven Mosher, który wcześniej badał nadużycia CRS, biorącej udział w podobnych programach na Madagaskarze i w Kenii powiedział, że udział tej organizacji w projekcie Axxes był nie do przyjęcia. – To skandaliczne, że Catholic Relief Services była bezpośrednio zaangażowana w dystrybucję pigułek poronnych i prezerwatyw w Demokratycznej Republice Konga – mówił.
– Należy pamiętać, że te raporty inwentaryzacyjne zostały wizualnie sprawdzone i podpisane w trzech egzemplarzach – dodał Hichborn, który wykluczył możliwość błędów księgowych.
Catholic Relief Services była odpowiedzialna w Kongu za 340 ośrodków zdrowia spośród 929, utworzonych w ramach projektu. Zanim zaczęto realizować program Axxes, mieszkańcy Konga mieli znikomą wiedzę na temat antykoncepcji. Teraz w obszarze tym stosuje się rekordowe ilości środków antykoncepcyjnych.
W 2012 r. Papież Benedykt XVI wydał motu proprio „O posłudze miłości” regulujące zasady funkcjonowania katolickich organizacji charytatywnych, podkreślając, że powinny ono działać w zgodzie z nauczaniem Kościoła. Wciąż jednak nie brakuje instytucji katolickich, które z katolicyzmem nie mają wiele wspólnego, przyczyniając się m.in. do upowszechniania antykoncepcji w Afryce.
Źródło: lifesitenews.com., PCh24.pl
AS