14 grudnia 2021

Kongregacja Kultu Bożego ogłosiła obrzęd ustanowienia katechety

(Fot. Pixabay)

Prefekt Kongregacji Kultu Bożego wystosował do episkopatów na całym świecie list wprowadzający obrzęd ustanowienia katechety, zawierający także szerszy kontekst teologiczny tej posługi, jak i wskazówki dotyczące tego, komu powinna być ona powierzana. Posługa ta przeznaczona ma być dla świeckich.

„Katecheci, na mocy Chrztu świętego, zostali wezwani w Kościele lokalnym do współodpowiedzialności za głoszenie i przekazywanie wiary, pełniąc tę rolę we współpracy z kapłanami i pod ich kierownictwem” – czytamy w liście abp. Arthura Roche’a. „Ustanowiona” posługa katechety została zrównana co do jej statusu kościelnego z posługami lektora i akolity, ale zarezerwowana została dla świeckich. To, czy udzielenie tej posługi jest zasadne i jakimi cechami odznaczać powinni się kandydaci, określą z kolei biskupi w ramach poszczególnych konferencji. Realizacja tej posługi zależeć ma od kontekstu, wyszczególniono dwa typy: pierwszy, koncentrujący się na katechizacji; drugi – na zaangażowaniu w apostolaty.

Kandydatami do posługi katechisty nie powinni być alumni, osoby rozeznające powołanie kapłańskie, osoby zajmujące kierownicze stanowiska w różnych ruchach kościelnych, zakonnicy i zakonnice, a także „nieustanowieni” katecheci, prowadzący katechezę w szkołach. W ostatnich dwóch przypadkach dopuszczone zostały jednak pewne wyjątki. „Ustanowionymi” katechetami niekoniecznie powinny być – wskazuje abp Roche – osoby przygotowujące dzieci i młodzież do przyjęcia I Komunii świętej i bierzmowania…

Wesprzyj nas już teraz!

Zadaniem ustanowionych katechetów ma być przekazywanie wiary i towarzyszenie osobom przygotowującym się do przyjęcia Chrztu. Następnie rola katechetów polegać ma na „pozostawaniu we wspólnocie, będąc świadkami wiary, nauczycielami, mistagogami, towarzyszami i wychowawcami”. W zakresie zaangażowania w szerszy apostolat, wśród niektórych zadań wskazano: „kierowanie modlitwą wspólnotową, zwłaszcza liturgią niedzielną w przypadku braku prezbitera lub diakona, (…) prowadzenie obrzędów pogrzebowych, formowanie i kierowanie innych katechistami, koordynowanie działań duszpasterskich, promocję człowieka zgodnie z doktryną społeczną Kościoła, pomaganie ubogim, wzmacnianie relacji między wspólnotą a prezbiterami”.

Obrzędowi powierzenia posługi katechety przewodniczyć ma biskup lub oddelegowany do tego prezbiter. Znakiem posługi będzie krzyż przekazywany katechecie. Kongregacja przygotowała także odpowiedni wybór czytań.

Źródło: vatican.va

ms

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 223 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram