Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych orzekł, że zgromadzenie zostanie wyłączone z obowiązku wykupu ubezpieczeń zdrowotnych dla swoich pracowników uwzględniającego finansowanie aborcji, sterylizacji i antykoncepcji. Tym samym dobiegła końca niemal 9 – letnia batalia sądowa pomiędzy zakonem Małych Sióstr Ubogich a ustawodawstwem z czasów prezydentury Barracka Obamy.
Na mocy reformy przeprowadzonej przez administrację Obamy, wszystkie instytucje religijne prowadzące działalność opiekuńczą zostały zobowiązane do opłacania – w ramach ubezpieczeń zdrowotnych – dostępu do antykoncepcji, aborcji i zabiegów sterylizacyjnych dla swoich pracowników. Instytucje katolickie mogły zostać zwolnione z tego obowiązku składając zaświadczenie, że udzielają pomocy jedynie katolikom i zatrudniają jedynie katolików. Taka praktyka jest jednak sprzeczna z charyzmatem zgromadzenia, które nie wyłącza nikogo ze swojej pomocy.
Wesprzyj nas już teraz!
W przypadku niezastosowania się do przepisów, instytucje musiały płacić 100 dolarów kary dziennie za każdego zatrudnianego pracownika. W 32 domach pomocy pracuje ponad 300 sióstr, nie licząc pracowników zewnętrznych. Tym samym Małym Siostrom Ubogich zajrzała w oczy wizja bankructwa. W 2011 r. zgromadzenie stanęło przed dylematem: podporządkować się antykatolickim wymogom albo opuścić Stany Zjednoczone.
W 2017 r. administracja Trumpa wyłączyła z zarządzenia poprzedniego prezydenta instytucje religijne, jednak decyzji sprzeciwiły się władze Pensylwanii i Kalifornii. Ich przedstawiciele złożyli pozwy, twierdząc, że ciężar zapewnienia ochrony zdrowotnej został przeniesiony na władze stanowe i że administracja federalna naruszyła ustawę o postępowaniu administracyjnym.
8 lipca 2020 Sąd Najwyższy stosunkiem głosów 7 – 2 orzekł na korzyść sióstr, kończąc tym samym niemal 9–letnią batalię. Amerykański Sąd Najwyższy podkreślił, że zgodnie z postanowieniami Ustawy o ochronie pacjentów i opiece zdrowotnej (ACA), administracja ma uprawnienia do wydawania przepisów umożliwiających pracodawcom rezygnację z zapewniania swoim pracownikom ubezpieczenia zdrowotnego, obejmującego wszystkie metody antykoncepcji zatwierdzone przez FDA. Wystarczy, że pracodawca powoła się na szczere przekonanie religijne lub moralne.
„Chociaż ochrona antykoncepcyjna nie jest wymagana (ani nawet wspomniana) w spornym przepisie ACA, rząd nakazał taką ochronę, ogłaszając tymczasowe przepisy końcowe (IFR) wkrótce po przyjęciu ustawy” – napisała w swojej opinii sędzia Clarence Thomas. „Mandat antykoncepcyjny ACA – produkt regulacji agencji – istnieje od około dziewięciu lat” – dodała, wskazując, że „spory sądowe dotyczące tego wymogu trwały aż tak długo”. Do opinii Thomas dołączyli sędzia główny John Roberts, sędziowie Samuel Alito, Neil Gorsuch i Brett Kavanaugh. Sędziowie Elena Kagan i Stephen Breyer, również zgodzili się z wyrokiem.
Małe Siostry Ubogich nie mają więc obowiązku finansowania praktyk sprzecznych z nauką Kościoła.
Źródło: gosc.pl / catholicnewsagency.com
PR / AS