16 lutego 2022

Koniec „ostrej fazy pandemii” jeszcze w tym roku. Tak ustalili szefowie dyplomacji wespół z WHO

(Antony Blinken i Michael Goldman Fot. : KEVIN LAMARQUE / Reuters / Forum)

14 lutego 2022 roku podczas Covid-19 Global Action Meeting – spotkania wirtualnego z udziałem ministrów spraw zagranicznych, WHO i innych organizacji pod przewodnictwem USA – uzgodniono zakończenie „ostrej fazy” tak zwanej pandemii.

Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken, który przewodniczył spotkaniu w notatce zamieszczonej na stronie Departamentu Stanu zaznaczył, że po prawie trzech latach zmagania się z „pandemią COVID-19”, mimo że „globalne cierpienie trwa” przedstawiciele państw uzgodnili, że jeszcze w tym roku zakończy się „ostra faza pandemii”.

„Pandemia COVID-19” pokazała, że „żaden kraj działający samodzielnie nie jest w stanie powstrzymać wirusa”, a „jak wyjaśnił prezydent Biden od czasu światowego szczytu COVID-19 we wrześniu 2021 r., wyszczepienie świata, ratowanie życia i lepsza odbudowa wymagają skoordynowanych działań globalnych”.

Wesprzyj nas już teraz!

„Wspólnie – dodał sekretarz stanu USA – społeczność międzynarodowa może zakończyć ostrą fazę pandemii. Dzisiejsze Globalne Spotkanie w sprawie Działania przeciw COVID-19 było ważnym krokiem w kierunku osiągnięcia tego wspólnego celu” – czytamy na stronie Departamentu Stanu.

O zakończeniu „ostrej fazy pandemii” zdecydowali ministrowie spraw zagranicznych i wyżsi przywódcy z państw i organizacji międzynarodowych, którzy – jak wyjaśniono – pomogą w dalszej koordynacji działań i dostarczą zasobów niezbędnych do osiągnięcia globalnych celów odnośnie walki z COVID-19.

Większa koordynacja działań na szczeblu międzynarodowym ma przyspieszyć skoordynowaną reakcję i przygotować na kolejne zagrożenia zdrowotne „Zgodziliśmy się, że potrzeba więcej przywództwa politycznego, by ratować życie i zakończyć ten cykl pandemii w 2022 roku” – czytamy w notatce Blinkena.

Podczas spotkania omówiono „priorytetowy globalny plan działania na rzecz zwiększonego zaangażowania (GAP) związany z COVID-19”. Uczestnicy zobowiązali się do pełnienia ról koordynacyjnych i do podjęcia konkretnych działań wspierających te elementy w celu uzupełnienia wysiłków WHO i innych organizacji wielostronnych”.

Zgodnie z ustaleniami państwa zobowiązały się do poprawy gotowości i logistyki szczepień, zwiększenia zamówień i przekazywania szczepionek, by – obecnie do września, a nie jak planowano pierwotnie do czerwca tego roku – w pełni zaszczepić 70 procent populacji w każdym kraju.

Ustalono, że zwiększą się dostawy innych produktów medycznych potrzebnych do przechowywania czy też iniekcji szczepionek. By „wyeliminować luki informacyjne”, uczestnicy podjęli decyzję o skoordynowaniu akcji propagandowych na rzecz szczepień i bardziej zdecydowanej walki z „dezinformacją” na temat szczepionek poprzez m.in. większe zaangażowanie regionalnych liderów, lekarzy, organizacji pozarządowych, młodych ludzi i przywódców religijnych.

Mają także zadbać o lepszą atmosferę pośród pracowników służby zdrowia. Wreszcie pojawią się nowe wytyczne dotyczące dostarczania leków, schematów testowania i podawania tlenu.

Wyraźnie wskazano, że w celu wzmocnienia globalnej architektury bezpieczeństwa zdrowotnego, konieczne jest „zakończenia obecnej pandemii, jak i zapewnienie przyszłej gotowości na sytuacje kryzysowe związane ze zdrowiem na poziomie krajowym, regionalnym i globalnym”.

Szef Departamentu Stanu ogłosił, że rząd USA przekaże bezpośrednio 5 milionów dawek szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Johnson & Johnson na rzecz African Vaccine Acquisition Trust (AVAT), czyli organizacji zajmującej się zakupem i dystrybucją szczepionek w ramach Unii Afrykańskiej.

„Podczas spotkania zdaliśmy sobie sprawę z postępów poczynionych w czasie trwania pandemii i wyzwań, które pozostały. Każdy ma do odegrania rolę w zakończeniu tej ostrej fazy pandemii. Wdrożenie i osiągnięcie celów GAP zależy od współpracy między rządami, organizacjami pozarządowymi, organizacjami wielostronnymi, sektorem prywatnym, instytucjami filantropijnymi, społeczeństwem obywatelskim i osobami prywatnymi. W tym duchu Stany Zjednoczone oczekują dalszych konsultacji gromadzących rozszerzoną grupę partnerów (…), aby pomóc zakończyć ostrą fazę pandemii w 2022 roku i wzmocnić globalne bezpieczeństwo zdrowotne. Wzywamy naszych partnerów i sojuszników, by oparli się na wyrażonym dzisiaj przywództwie i wywiązali się ze zobowiązań, które pomogą nam osiągnąć ten ważny cel” – napisał Blinken.

W spotkaniu koordynowanym przez USA wzięli udział przedstawiciele: Australii, Kanady, Kolumbii, Francji, Niemiec, Indii, Indonezji, Włoch, Japonii, Korei Południowej, Nowej Zelandii, Arabii Saudyjskiej, Senegalu, Republiki Południowej Afryki, Hiszpanii , Wielkiej Brytanii, Centrum Kontroli Chorób Unii Afrykańskiej, Komisji Europejskiej oraz Światowej Organizacji Zdrowia.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus ostrzegał uczestników, że „w niektórych krajach wysoki poziom szczepień w połączeniu z mniejszą dotkliwością Omicronu prowadzi do fałszywej narracji, iż pandemia się skończyła”.

Przestrzegał przed pojawieniem się nowych wariantów wirusa w krajach o niskim poziomie wyszczepienia i niskim odsetku testów. Stwierdził jednak, że „w tym roku możemy opanować pandemię”, ale „istnieje zwiększone ryzyko zmarnowania tej szansy”, ponieważ „116 krajów nie realizuje naszego wspólnego celu, jakim jest zaszczepienie 70 proc. populacji każdego kraju do połowy tego roku”. – Musimy pilnie wesprzeć przywódców politycznych, aby przyspieszyć wprowadzanie szczepionek – mówił lider WHO, dziękując USA za zaproponowane „kierunków działań”.

Tedros Adhanom Ghebreyesus poprosił wszystkie kraje o wsparcie globalnego celu WHO dotyczącego wyszczepienia 70 proc. populacji do jesienie tego roku. Zaapelował o darowizny na rzecz Akceleratora ACT. Pilnie potrzeba 16 miliardów dolarów. Wreszcie wezwał, by wspierać na całym świecie centra transferu technologii mRNA. Centra te mają zająć się produkcją preparatów medycznych, wykorzystujących tę technologię w celu zwalczania kolejnych „pandemii”.

Co istotne, w trakcie wymiany zdań między szefami dyplomacji z innych krajów, Blinken mówił o utworzeniu nowego funduszu w ramach Banku Światowego, by zapewnić środki na zwalczanie następnego globalnego zagrożenia dla bezpieczeństwo zdrowotnego. To będą środki na cele wywiadowcze związane z tropieniem kolejnych zagrożeń dla zdrowia.

Jeszcze wiosną tego roku prezydent Joe Biden ma zwołać Światowy Szczyt COVID-19. A naukowcy zaczęli już straszyć nową epidemią mialgicznego zapalenia mózgu i rdzenia.

Źródło: state.gov, who.int, eu.ydr.com,

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram