Ministerstwo Klimatu i Środowiska przesłało do Komisji Europejskiej aktualizację Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu na lata 2021-2030. W nowej wersji dokumentu resort chce, żeby od początku 2030 roku wszystkie nowe budynki w Polsce były zasilane nisko- lub zeroemisyjnymi źródłami ogrzewania, natomiast w starszych należałoby dokonać obowiązkowego remontu.
Spodziewane porozumienia między KE, PE oraz Radą UE w sprawie nowelizacji dyrektywy dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków zakłada, by do około 2040 r. wszystkie potrzeby cieplne w gospodarce były pokrywane przez ciepło systemowe oraz nisko i zeroemisyjne źródła indywidualne.
Oznacza to, że w Polsce od 2030 r. wszystkie nowo powstające budynki nie będą mogły być ogrzewane gazem czy węglem. Piece gazowe, które zostały zainstalowane przed tą datą, będą musiały zniknąć do 2040 r.
Wesprzyj nas już teraz!
W przypadku budynków zajmowanych przez instytucje publiczne zmiana wejdzie w życie jeszcze wcześniej, bo już 1 stycznia 2028 r. Dotyczyć to będzie np. urzędów czy szkół, które powstaną po tej dacie.
Spełnienie wyśrubowanych eko-standardów wymagać będzie również renowacji budynków.
Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu zakłada powszechną płytką termomodernizację (głównie wymiana źródła ogrzewania) ze stopniowym upowszechnianiem głębokiej, bardziej kompleksowej termomodernizacji (ocieplenie budynku, wymiana okien) w perspektywie do 2030 roku.
Oznacza to, że przymusowe remonty będą czekały kilka milionów obywateli. Według różnych szacunków oznacza to konieczną modernizację nawet 800 tys. domów jednorodzinnych.
Modernizacja budynków ma być finansowana m.in. z Fundusz Odbudowy. Pieniądze mają pochodzić także ze Społecznego Funduszu Klimatycznego oraz Funduszu Spójności.
Źródło: interia.pl / własne PCh24.pl
PR
NADCHODZI ZIELONY KOMUNIZM? Warzecha, Cukiernik i inni obnażają kłamstwo ZIELONEJ TRANSFORMACJI!