Słowacki rząd znów zasadził się na pieniądze obywateli, tym razem z ubezpieczeń zdrowotnych. Premier Robert Fico zadecydował, że od tej pory ubezpieczać można się tylko państwowo. System opieki zdrowotnej zostanie ujednolicony i upaństwowiony. Niestety oznacza to także nacjonalizację dwóch działających w tym sektorze spółek prywatnych. Akcjonariusze nie będą mieli nic do powiedzenia.
Pomysły lewicy mają wejść w życie do początku przyszłego roku. Na Słowacji w ramach systemu ubezpieczeń zdrowotnych działają należący do państwa Powszechny Zakład Ubezpieczeń Zdrowotnych (VSZP), oraz prywatne spółki – Dovera (Zaufanie) i towarzystwo Union. „Chcemy na Słowacji jednego zakładu ubezpieczeń zdrowotnych, jeśli nie osiągniemy porozumienia z właścicielami dwóch towarzystw prywatnych, użyjemy legalnego i zgodnego z konstytucją sposobu, który nazywa się wywłaszczeniem” – mówi premier Słowacji.
Wesprzyj nas już teraz!
Tłumaczy też, że mimo iż w latach 2006-2011 spółki ubezpieczeniowe wygenerowały 550 mln euro zysku i otrzymały z budżetu 350 mln euro, jakość usług medycznych nie uległa poprawie. Według Fico prywatni ubezpieczyciele zdrowotni wykorzystywali państwowe pieniądze do zapewnienia sobie luksusowego życia. Dlatego, jego zdaniem, ujednolicenie systemu ubezpieczeń sprawi, że stanie się on bardziej efektywny gdyż „pieniądze przestaną płynąć do prywatnych kieszeni właścicieli prywatnych zakładów ubezpieczeń”.
To już nie pierwszy zamach na pieniądze ubezpieczających się prywatnie obywateli. W maju tego roku podjęto decyzję o zmniejszeniu o ok. 4 proc. składki przekazywanej przez Słowaków na prywatne konta emerytalne na rzecz państwowego systemu ubezpieczeń społecznych. To miało państwowemu ubezpieczycielowi przynieść dodatkowe 600 mln euro rocznie, a budżetowi pomóc w obniżeniu deficytu. Co ciekawe, wówczas rząd tłumaczył, że „Słowacy, którzy odkładają na nich na emeryturę, mają mniej pieniędzy, niż włożyli”.
Czy nacjonalizacja to istotnie remedium na wszystkie problemy? Prywatne firmy się nie nakradną, bo nakraść się musi państwo. Oto jest przejaw uczciwości socjalistycznej władzy wobec obywateli.
Iwona Sztąberek
Źródło: www.money.pl