20 marca 2024

Koniec Sankt Gallen. Biskupi przenoszą się do Rzymu

Rada Konferencji Episkopatów Europy opuszcza okryte złą sławą szwajcarskie Sankt Gallen. Organizacja zrzeszająca przedstawicieli episkopatów z całego kontynentu przenosi się do Rzymu. Decyzja wiąże się z dynamiką globalnego procesu synodalnego, który chce nadać większe znaczenie kontynentalnym gremiom kościelnym.

Rada Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) powstała w 1971 roku na gruncie krzewionych na Soborze Watykańskim II idei kolegialności biskupów. Przez długie dziesięciolecia siedzibą Rady było niewielkie szwajcarskie miasto Sankt Gallen.

Z CCEE nie należy mylić niesławnej „mafii z Sankt Gallen”. W latach 90. niejako obok Rady a nawet w pewnej opozycji do niej zawiązała się nieformalna grupa liberalnych kardynałów pod przewodnictwem kard. Carlo Marii Martiniego, byłego przewodniczącego Rady. Martini został usunięty z tej funkcji przez Jana Pawła II i postanowił zbudować w Sankt Gallen alternatywą siatkę kontaktów między hierarchami. Działania mafii z Sankt Gallen kulminowały na konklawe z 2013 roku. 

Wesprzyj nas już teraz!

Przeprowadzka oficjalnej CCEE z Sankt Gallen została oficjalnie zaplanowana na 20 marca. Wiąże się to z dynamiką globalnego Procesu Synodalnego, który papież Franciszek rozpoczął w 2021 roku. CCEE, pomimo faktu zrzeszania biskupów z całej Europy, nie miała nigdy większego znaczenia; opracowywała dość ogólne komunikaty na różne tematy, nie wpływając jednak w żaden znaczący sposób na rzeczywistość kościelną w jakimkolwiek kraju europejskim. W ramach zmian synodalnych proponuje się jednak położenie o wiele większego nacisku na gremia kontynentalne, które mają zrzeszać zarówno biskupów jak i świeckich.

Pierwowzorem takich struktur jest organizacja CELAM z Ameryki Łacińskiej, która okazała się zdolne do kanalizowania głosu całego kontynentu, tak, jak było to choćby na Synodzie Amazońskim w roku 2019, a wcześniej na konferencjach w Medellin (1968) oraz w Puebla (1979).

Pierwsze kontynentalne spotkanie synodalne odbyło się w lutym 2023 roku w Pradze, właśnie pod egidą CCEE. Choć nie podjęto wówczas żadnych szczegółowych wiążących decyzji, zgromadzeni biskupi i świeccy zgodzili się, by budować europejską współpracę kościelną na gruncie idei „jedności w różnorodności”. Innymi słowy, różne lokalne wizje katolicyzmu miałyby uchodzić za równoprawne. Przeniesienie siedziby CCEE do Rzymu ma pozwolić organizacji na silniejsze uczestnictwo w realnych procesach decyzyjnych, tak, żeby Europa mówiła o katolicyzmie bardziej spójnym głosem.

CCEE nie jest głosem biskupów wyłącznie z Unii Europejskiej; organizacją kościelno-unijną jest osobna grupa COMECE. Sanktgalleńska CCEE zrzesza hierarchów od Portugalii aż po Rosję.

Obecnie przewodniczącym CCEE jest arcybiskup Wilna Gintaras Grusas. Jego zastępcy to Węgier posługujący w Serbii abp Laszlo Nemet oraz Luksemburczyk Jean-Claude Hollerich. Hollerich jest zarazem szefem COMECE oraz relatorem generalnym Synodu o Synodalności.

Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl

Pach

Papież Franciszek i mafia z Sankt Gallen. Kto stoi za rewolucją w Kościele? [FRAGMENT KSIĄŻKI]

Mafia z Sankt Gallen i Franciszek. Kulisy rewolucji w Kościele || Paweł Chmielewski. Na straży

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(8)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 413 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram