Czyżby koniec bezmyślnego rozdawnictwa? Jeśli wierzyć doniesieniom płynącym ze strony rządu, rozważa on zgłaszane przez wojewodów propozycje zmierzające do ustanowienia nieco rozsądniejszego systemu świadczeń dla obywateli Ukrainy przybywających do Polski jako uchodźcy wojenni.
„Dziennik Gazeta Prawna” podaje, że jedną ze zmian, nad którymi zastanawia się Rada Ministrów, jest odebranie prawa do legalnego pobytu w Polsce „uchodźcom”, którzy choćby na jeden dzień wrócą do kraju objętego wojną.
Wesprzyj nas już teraz!
Z prośbą o propozycje do zmian w „ukraińskiej” specustawie miało zwrócić się do wojewodów MSWiA. „Tymczasowa” ochrona skierowana do uchodźców miałaby zostać zmodyfikowana, ale i okres jej obowiązania zostałby przedłużony o kolejny rok – do 4 marca 2025 r.
„Wojewodowie są za usunięciem art. 31 specustawy, czyli przepisu o jednorazowym świadczeniu 300 zł na osobę, przyznawanym na utrzymanie, w szczególności na pokrycie wydatków na żywność, odzież, obuwie, środki higieny osobistej oraz opłaty mieszkaniowe. Jak wyjaśniają, jego ideą było wsparcie osób, które musiały nagle opuścić swój kraj, uciekając przed wojną. Tymczasem z informacji przekazywanych przez ośrodki pomocy społecznej wynika, że stale przybywają nowe osoby uprawnione do świadczenia, jednak są to głównie przyjazdy planowane w celu osiedlenia się na terenie UE, a nie przypadki, gdy ktoś musiał nagle uciekać z Ukrainy” – czytamy w tekście DGP.
Przedstawiciele rządu w terenie chcieliby zapobiec kontynuowaniu procederu wyłudzania świadczeń. Ponieważ każde województwo posługuje się osobnym rejestrem wypłacanych zapomóg, teoretycznie możliwe jest korzystanie przez jedną rodzinę ze wsparcia więcej niż jednej jednostki administracyjnej w Polsce.
Ponieważ wielu Ukraińców nie wywiązuje się z obowiązku pokrywania połowy kosztów zakwaterowania i wyżywienia w ośrodkach, do których są kierowani, wojewodowie postulują o skuteczniejszą weryfikację i pozbawianie statusu uchodźcy osób zalegających z płatnościami.
Uszczelniania wymaga też system zwolnień od opłat, dla osób niepełnoletnich, chorych czy niepełnosprawnych.
„(…) według wojewodów, ze specustawy w ogóle powinien zostać usunięty art. 13, dotyczący właśnie świadczenia pieniężnego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia. W ocenie wojewodów, skoro istnieje też przepis o pomocy socjalnej udzielanej przez organy administracji publicznej, dochodzi do nadużyć w postaci podwójnego zakwaterowania tych samych osób” – czytamy.
Terenowi reprezentanci rządu postulują odbieranie statusu uchodźcy osobom wyjeżdżającym z Polski choćby na 1 dzień, a nie na okres powyżej 30 dni, jak ma to miejsce obecnie.
– Częste wyjazdy obywateli Ukrainy m.in. w celach rekreacyjnych, turystycznych i biznesowych potwierdzają, że nie znajdują się oni w trudnej sytuacji życiowej, ale wykorzystują udzieloną im pomoc. Uzasadnionym przypadkiem mogą być zdarzenia losowe, wiążące się z koniecznością wyjazdu – podkreśla wojewoda lubuski cytowany przez gazetę.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
RoM