2 września 2013

Premier kraju związkowego Nadrenia-Palatynat, Malu Dreyer planuje wycofać się z finansowania Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich („Deutsches Polen-Institut – DPI”) w Darmstadt – pisze „Deutsche Welle”. Do tej pory „DPI” odgrywał znaczącą rolę w kształtowaniu polsko-niemieckich relacji.

 

Niemiecki Instytut Spraw Polskich z siedzibą w Darmstadt finansowały dotychczas: kraje związkowe Hesja, Nadrenia-Palatynat oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec (Das Auswärtige Amt). Jak donosi „Deutsche Welle” „informacja o wstrzymaniu finansowania zaniepokoiła samego premiera Hesji, Volkera Bouffiera, i jednocześnie skłoniła do wydania oświadczenia, w którym podkreślił, „że pomimo decyzji sąsiadującego kraju związkowego, Hesja nie zaprzestanie uiszczania wpłat na konto instytutu”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Z kolei dyrektor „DPI”, prof. Dieter Bingen w rozmowie z „Deutsche Welle” wyraził obawy, że „wstrzymanie finansowania może być dla placówki poważnym zagrożeniem egzystencji”. Bingen zaakcentował zarazem, że przedstawiony przez premier Malu Dreyer projekt budżetu na rok 2015 nie został jeszcze zaakceptowany. – Istnieje zatem szansa, że to nie jest ostateczna decyzja – ocenił.

 

Premier Nadrenii-Palatynatu motywowała swoją decyzję „koniecznością oszczędzania”. Według prof. Bingena przyczyną mogą być same „zmiany w składzie rządu krajowego, który nie ma dostatecznego doświadczenia w stosunkach polsko-niemieckich”. Nie mniej skrytykowana została także forma powiadomienia instytutu o zatrzymaniu środków pieniężnych. – Nie wszystkie instytucje, które współfinansują instytut, zostały poinformowane o decyzji rządu krajowego – twierdził dyrektor DPI. „Niektóre osoby powiadomiono na dwie godziny przed rozpoczęciem konferencji prasowej” – dodał profesor i zaznaczył, że nie można zapominać, że „chodzi tu przecież o kwestie polityki zagranicznej, dwustronne stosunki (…). Instytut odgrywa obecnie znaczącą rolę w angażowaniu się Niemiec na rzecz Polski”.

 

Niemiecki Instytut Spraw Polskich, nazywany też Instytutem Kultury Polskiej, został powołany do życia w roku 1980 m. in. z inicjatywy Karla Dedeciusa. Celem instytucji miało być polepszanie stosunków polsko-niemieckich. Obecnie placówka jest głównym koordynatorem polsko-niemieckich kontaktów naukowych – prowadzi badania, organizuje debaty oraz rozsyła bezpłatne czasopismo „Polen-Analysen”. Prezesem instytutu jest Rita Süssmuth, natomiast funkcję dyrektora pełni prof. Dieter Bingen.

 

 

Źródło: Deutsche Welle

Klaud

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 932 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram