22 grudnia 2022

Koniec z jednorazowym plastikiem w Polsce? Sprawę rozstrzygnie rządowy zakaz

(fot. pexels.com)

„Jednorazówki”, plastikowe sztućce, czy patyczki higieniczne – to produkty, których być może już niebawem nie będzie można kupić w polskich sklepach. Zgodnie z rządowym projektem ustawy, przyjętym niedawno przez radę ministrów, w naszym kraju ma obowiązywać całkowity zakaz sprzedaży syntetycznych produktów jednorazowego użytku.

Gabinet Mateusza Morawieckiego przyjął omawianą propozycję ustawodawczą podczas obrad we wtorek 20 grudnia. Postulowane w niej przepisy to dostosowanie polskiego prawa do wytycznych Unii Europejskiej. Dyrektywę zakazującą obrotu „jednorazowym plastikiem” UE wprowadziła już przed trzema laty w 2019 roku. W myśl dokumentu nasze państwo miało ustalić prawne ograniczenia przed 3 lipca 2021.

Produkty, których sprzedaż ma objąć zakaz, to nie tylko reklamówki foliowe, ale także słomki, styropianowe opakowania do transportu żywności, itp.

Wesprzyj nas już teraz!

Poza wykluczeniem wymienionych artykułów z obiegu, na opakowaniach wszystkich sklepowych pozycji mają znaleźć się informacje, dotyczące zawartości tworzyw syntetycznych i związanym z tym zagrożeniem dla środowiska, „tj. zaśmiecania lub innych nieodpowiednich sposobach unieszkodliwiania odpadów w przypadku niniejszych artykułów”, podaje portal gloswielkopolski.pl. Dane takie mają trafić na etykiety wyrobów tytoniowych zawierających filtry, chusteczek nawilżanych, czy na kubki wielorazowe.

„Odpady z tworzyw sztucznych mają negatywny wpływ na wiele gatunków, które występują w środowisku morskim, takich jak: żółwie, wieloryby, ptaki oraz niektóre gatunki ryb bądź skorupiaków. Zwierzęta giną zaplątane w odpady albo mylą je z pożywieniem, przez co finalnie tworzywa sztuczne mogą trafić do łańcucha pokarmowego człowieka. Poza szkodliwym oddziaływaniem na środowisko naturalne, a także potencjalnym oddziaływaniem na zdrowie ludzi, odpady morskie z tworzyw sztucznych mają negatywny wpływ na takie rodzaje działalności jak turystyka, rybołówstwo czy żegluga. Dochodzi również do utraty wartościowego materiału, który staje się odpadem mimo, że mógłby zostać ponownie wprowadzony do gospodarki”, czytamy w komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.  

Źródło: gloswielkopolski.pl

FA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram