Węgierski rząd wpadł na pomysł zaktywizowania romskiej mniejszości na rynku pracy. Bardziej jednak niż troską o los Cyganów, rząd kierował się względami pragmatycznymi. W tym liczącym 10 mln. obywateli kraju, mieszka ich ok. pół miliona i w zdecydowanej większości są to beneficjenci pomocy społecznej. Korzyść więc będzie dwojaka: po pierwsze budżet zaoszczędzi na wypłatach zasiłków, po drugie Romowie w końcu zaczną płacić podatki.
Swoje propozycje premier Viktor Orban przedstawił podczas spotkania z przedstawicielami Węgierskiego Samorządu Romów (ORO). Do 2015 roku rząd planuje pomóc znaleźć zatrudnienie około 100 tys. przedstawicieli mniejszości. Około 80 tys. bezrobotnych Cyganów, posiadających wykształcenie podstawowe będzie uczęszczać na kursy kwalifikacyjne, a 50 tys. młodych Romów będzie musiało wyuczyć się zawodu. Rząd planuje także zatrudniać Romów do robót publicznych.
Wesprzyj nas już teraz!
Blisko połowa przedstawicieli mniejszości żyje poniżej poziomu ubóstwa, zatrudnienie ma tylko 1/4 z nich. Wprawdzie w dalszej perspektywie te działania mają przynieść wymierne korzyści dla budżetu, jednak ambitny program będzie wymagał póki co nakładów finansowych. O te premier Orban się nie martwi. Za wszystko zapłacą banki czyli po prostu wszyscy Węgrzy, którzy swoje ciężko zarobione pieniądze w nich lokują. Konkretnie fundusze będą pochodzić z podatku od transakcji finansowych.
Program jest także odpowiedzią na zarzuty Amnesty International, która oskarża rząd o dyskryminacje mniejszości romskiej. Przedstawicielka lokalnego oddziału tej instytucji stwierdziła wręcz, że Romowie są prześladowani, a do tego nie otrzymują pomocy psychologicznej i socjalnej. Można więc rozumieć, że zasiłki, z których korzysta większość z nich do pomocy socjalnej się nie zaliczają.
Premier podkreślił, że wszyscy Węgrzy chcą i muszą pracować. Fatalna sytuacja Romów jest, jego zdaniem, pokłosiem „neoliberanej polityki lewicowych rządów”. W czasach kryzysu zasiłki nie są żadnym rozwiązaniem tego problemu. Orban podkreśla także, że podjęcie stałej pracy jest konieczne do procesu integracji przedstawicieli tej mniejszości z resztą społeczeństwa. Premier stwierdził także, że aby zyskać sobie szacunek Węgrów, Romowie muszą zacząć płacić podatki i w ten sposób przyczynić się do zażegnania kryzysu.
Iwona Sztąberek
Źródło: www.money.pl