24 lutego 2014

Według statystyk, w roku 2013 w Polsce zawarto najmniej małżeństw od 1945 roku, a liczba “luźnych” związków w Polsce ciągle rośnie. W niektórych diecezjach aż 80 procent par żyje bez ślubu. Aby zapobiec temu niebezpiecznemu trendowi, Kościół organizuje akcję „Keep calm and don’t kocia łapa”. Ma ona zachęcić młodych do zawierania związków małżeńskich, do czystości, zwłaszcza tej przedmałżeńskiej. Kulminacja kampanii nastąpi 25 marca, w Dzień Świętości Życia. Organizatorom akcji pobłogosławił arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Rady Rodziny.

 

Jak podkreślił w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” ks. dr Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin (KODR) w niektórych diecezjach aż 80 procent par żyje w konkubinacie. – W naszej akcji związki te określać będziemy “na kocią łapę”, w ten sposób podkreślając, że są to związki nietrwałe, w których “każdy sobie rzepkę skrobie”, gdzie dwie osoby żyją pod jednym dachem, ale każdy osobno, bez zobowiązań, zaspokajając swoje potrzeby – wyjaśnił kapłan.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Kampania KODR ma być próbą obudzenia wrażliwości społecznej na rosnącą od wielu lat liczbę związków partnerskich. – Widzimy coraz większe przyzwolenie na konkubinat. Często nawet dzieje się tak, że to rodzice namawiają młodych, by nie zawierali małżeństwa, ale najpierw się spróbowali, a przecież często konkubinat prowadzi do nieszczęść, do zranień – mówi ks. Drąg, dodając, że problem konkubinatów staje się palącym problemem duszpasterskim. – W naszych kościołach często mówimy o miłości, o małżeństwie, a nie potrafimy przekonać młodych, by zawierali sakramentalny związek – ubolewa kapłan.

 

Ks. Drąg zauważa, że wraz z rosnącym zjawiskiem konkubinatów pojawia się negatywna konsekwencja w postaci lęku przed odpowiedzialnością za drugą osobę, lęku przed posiadaniem dzieci, przed zaangażowaniem się na poważnie w życie społeczne. Zdaniem organizatorów akcji, dziś coraz częściej próbuje się usprawiedliwiać zjawisko kohabitacji, tłumacząc, że dobrze przeżyty konkubinat pomaga w dobrym życiu małżeńskim i rodzinnym.

 

Wiele jednak badań prowadzonych w USA czy w Kanadzie wykazuje, że małżeństwa, które żyły wcześniej w konkubinacie, bardzo szybko się rozpadają, a sam konkubinat nie daje żadnej gwarancji szczęśliwego małżeństwa. Co więcej, dowiedziono, że dzieci, których rodzice żyli w związkach nieformalnych, same uciekają później przed odpowiedzialnością i powielają wzór swoich rodziców, żyjąc w związkach „na próbę” – wyjaśnia ks. Drąg.

 

Dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin mówi, że w ramach akcji będzie prowadzonych wiele działań, które będą pokazywać młodym piękno życia małżeńskiego. – Uruchomiliśmy już stronę internetową www.nakocialape.pl, gdzie będziemy publikować różne teksty na temat małżeństwa, rodziny oraz konkubinatu. Będziemy chcieli dotrzeć także do rodziców i wytłumaczyć im, że namawiając młodych do “życia na kocią łapę” czy przyzwalając na takie życie, przyczyniają się do tego, że młody człowiek staje się nieszczęśliwy, że nie kroczy dobrą, prostą drogą, ale żyje w grzechu. Wreszcie chcemy dotrzeć do mężczyzn i przypomnieć im, że to oni są odpowiedzialnymi za kobietę, za małżeństwo – wylicza kapłan.

 

Organizatorzy akcji planują przygotowanie specjalnej konferencji “Konkubinat i co dalej?”. Odbędzie się ona 27 lutego w Warszawie. W programie konferencji ks. dr Wojciech Sadłoń z ISKK będzie mówił o rozdrożach polskiej rodziny z punktu widzenia socjologa. Ks. dr Przemysław Drąg, dyrektor KODR o kryzysie w rodzinie i inicjatywach Duszpasterstwa Rodzin. Mgr Małgorzata Walaszczyk, diecezjalna doradczyni życia rodzinnego diecezji warszawsko-praskiej, przybliży pracę poradnictwa rodzinnego, a dr Jerzy Grzybowski, współzałożyciel ruchu „Spotkania Małżeńskie” spróbuje odpowiedzieć na pytanie dlaczego młodzi decydują się dzisiaj na konkubinat?

 

W ramach akcji zostaną przygotowane także specjalne koszulki z napisem “Keep calm and don’t kocia łapa”. – Chcemy dotrzeć do każdej parafii z naszymi materiałami. Mamy nadzieję, że kapłani podejdą poważnie do tematu i w każdej świątyni wierni usłyszą katechezę, czy kazanie na ten temat – mówi ks. Drąg.

 

Organizatorem kampanii “Keep calm and don’t kocia łapa” jest Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin, przy współpracy Fundacji Razem w Rodzinie oraz Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny.

 

Źródło: naszdziennik.pl; episkopat.pl

pam

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 150 470 zł cel: 300 000 zł
50%
wybierz kwotę:
Wspieram