10 listopada 2023

Konserwatyści mówią o schizmie. W Niemczech powstał Komitet Synodalny, wbrew woli Watykanu

(Bp Georg Bätzing i kardynał Reinhard Marx, protagoniści Drogi Synodalnej. Fot. dbk.de / KNA / Oppitz)

W Kościele katolickim w Niemczech rozpoczyna dziś działalność Komitet Synodalny – Synodaler Ausschuss. To nowe ciało administracyjne, złożone z biskupów i świeckich. Zgodnie z założeniami ma przygotować powstanie gremium zwanego Radą Synodalną. Rada z kolei ma w przyszłości przejąć część kompetencji Konferencji Episkopatu Niemiec, tak, by odnowić sposób zarządzania Kościołem i zapewnić osobom świeckim większą partycypację we władzy.

Komitet Synodalny rozpoczyna działalność podczas spotkania w Essen, gdzie rządzi biskup Franz-Josef Overbeck. W spotkaniu weźmie udział większość niemieckich biskupów oraz przedstawiciele świeckiego Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików. Kilku biskupów odmówiło udziału w pracach Komitetu Synodalnego. Twierdzą, że taki jeżeli komitet ma pracować nad Radą Synodalną, która ma kierować Kościołem w Niemczech, to rzecz jest niezgodna z hierarchiczną strukturą Kościoła i może prowadzić do nieuprawnionego ograniczenia władzy biskupów.

Przeciwko powołaniu Rady Synodalnej, a co za tym idzie przeciwko pracom Komitetu Synodalnego, na początku tego roku wypowiedziała się Stolica Apostolska; stosowne pismo zostało przedstawione przez kardynałów sekretarza stanu Pietro Parolina oraz ówczesnych prefektów Dykasterii Nauki Wiary oraz Dykasterii ds. Biskupów, Luisa Ladarię i Marca Ouelleta.

Wesprzyj nas już teraz!

W ocenie niemieckich środowisk konserwatywnych powołanie Komitetu Synodalnego stanowi akt de facto schizmatycki: to nie tylko sprzeciw wobec administracyjnej decyzji Watykanu wyrażonej przez wspomnianych kardynałów, ale również przeciwko samej naturze władzy w Kościele. Przeciwko pracom Komitetu protestują między innymi katolicy zrzeszeni w grupie Initiative Neuer Anfang. Za powołaniem Komitetu i późniejszym stworzeniem Rady Synodalnej opowiedziała się jednak niemiecka Droga Synodalna i większość biskupów traktuje tę decyzję jako wiążącą, niezależnie od stanowiska Watykanu.

W skład Komitetu miałoby wejść 27 biskupów diecezjalnych, 27 przedstawicieli Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików oraz 20 delegatów wybranych przez Drogę Synodalną. Kilku biskupów odmówiło jednak udziału w pracach komitetu. Krytyczni wobec idei są zwłaszcza biskupi: Stefan Oster z Pasawy, Gregor Maria Hanke z Eichstätt, Rudolf Voderholzer z Ratyzbony oraz kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii.

Źródła: Kath.net, Katholisch.de, PCh24.pl

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 30 792 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram