Gubernator Teksasu Rick Perry przedstawił inicjatywę ustawodawczą służącą ochronie nienarodzonych dzieci w Teksasie. Chodzi w niej przede wszystkim o zakazanie aborcji po 20 tygodniu ciąży. Całkowity zakaz aborcji w stanie jest niedopuszczalny przez prawo federalne.
– W ciągu ostatniej dekady Teksas podjął nadzwyczajne kroki w celu ochrony życia nienarodzonych. Nadal jednak 80 tysięcy dzieci ginie w wyniku przerywania ciąży – mówi Perry. – Legislatura Teksasu spotyka się tylko 140 dni w roku. Jako obrońcy życia mamy obowiązek upewnić się, że te dni nie zostały zmarnowane. Nasza praca nie jest jeszcze zakończona – dodaje. Do tej pory już dziesięć amerykańskich stanów uznało konieczność ochrony nienarodzonych dzieci, odkąd są one zdolne do odczuwania bólu. Teksas ma szansę dołączyć do tych stanów.
Wesprzyj nas już teraz!
– Nadszedł czas, aby do medycyny i technologii XXI wieku dołączyła legislacja XXI wieku – powiedział Perry. – Dlatego też musimy chronić najmniejszych i najsłabszych Teksańczyków, a więc nasze dzieci. Zarówno te narodzone, jak i nienarodzone – dodał Republikanin. Gubernator dąży także do zaostrzenia wymagań stawianych wobec klinik aborcyjnych. – Aborcja jest drugim spośród najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych w USA, a jednocześnie jest jedynym, który przed 16 tygodniem ciąży może być wykonywany poza szpitalem, gabinetem lekarskim lub centrum operacyjnym – powiedział.
Perry przeprowadził już wiele działań zmierzających do większej ochrony życia nienarodzonych w Teksasie. Przeforsował m.in. prawo nakazujące powiadamianie rodziców o chęci przeprowadzenia aborcji przez małoletnią córkę. Doprowadził także do zakazu finansowania przerywania ciąży z pieniędzy podatników. Ostatnim zwycięstwem gubernatora było wprowadzenie w życie prawa nakazującego pokazanie USG dziecka chcącym je zabić matkom.
Uchwalenie ustawy o zakazie aborcji po 20. tygodniu ciąży popiera teksańska organizacja Texas Right to Life. – W medycynie panuje powszechna zgoda, że dziecko jest zdolne do odczuwania bólu w 20 tygodni po zapłodnieniu. Te odkrycia oparte są na badaniach – powiedziała członkini tej organizacji, Elizabeth Graham.
Połowiczność rozwiązania proponowanego przez Perry’ego nie wynika z jego niekonsekwencji w poglądach. – Chcę, aby panowała jasność. Moim celem jest wyrzucenie aborcji na śmietnik historii – powiedział gubernator na konferencji prasowej. Zwrócił jednak uwagę na fakt, że obowiązujące prawo federalne, od czasu głośnej sprawy Roe vs. Wade nie umożliwia całkowitego zakazu aborcji. – Prawo pozwala na zwiększenie ochrony nienarodzonych, o ile jest ona powiązana z żywotnym interesem stanu – mówi Perry. – Jestem przekonany, że nic nie jest ważniejsze, dla obrony interesów Teksasu od obrony jego nienarodzonych mieszkańców przed cierpieniem – dodaje.
Rick Perry jest gubernatorem Teksasu od 11 lat. Jest znacznie bardziej konserwatywny od swojego poprzednika, a późniejszego prezydenta, George’a W. Busha. Dotyczy to nie tylko kwestii obyczajowych, lecz także społeczno-ekonomicznych. Perry otwarcie wykpiwa twierdzenia o efekcie cieplarnianym, a państwowy system emerytalny nazywa po imieniu – piramidą finansową. Dokonał także znaczącej obniżki podatków zmniejszenia regulacji gospodarczych. Perry słynie także z ciętego języka, przez co jest postacią bardzo kontrowersyjną i budzącą skrajne emocje – od uwielbienia po nienawiść.
Źródła: lifenews.com /salon.com
Marcin Jendrzejczak