W Rzymie odbędzie się konferencja upamiętniająca obecność Kościoła katolickiego w Chinach. Nie obejdzie się bez pewnej kontrowersji. Jednym z uczestników spotkania będzie bp Joseph Shen Bin z Szanghaju, który został zainstalowany w diecezji bez zgody papieża. Dopiero później papież uznał chińską politykę faktów dokonanych i zaaprobował samowolne działanie Pekinu.
Konferencja odbędzie się 21 maja pod tytułem „100 lat od Concilium Sinense: Między historią a teraźniejszością”. Miejscem spotkania jest Papieski Uniwersytet Urbaniana w Rzymie. 100 lat wcześniej odbył się Synod Szanghajski, który miał bardzo duże znaczenie dla funkcjonowania Kościoła katolickiego w Chinach. Konferencję otworzy nagranie papieża Franciszka. Później zaprezentowane zostanie wideo z synodu z 1924 roku.
Następnie słowo wygłosi bp Joseph Shen Bin, obecny ordynariusz Szanghaju. Hierarcha został tam przeniesiony w kwietniu 2023 roku z diecezji Haimen. Taką decyzję podjęły chińskie władze, nie czekając na zgodę papieża Franciszka. Było to pogwałceniem zasad przyjętych na gruncie porozumienia watykańsko-chińskiego z 2018 roku, które zostało już kilkukrotnie przedłużone.
Wesprzyj nas już teraz!
Instalacja biskupa Shen Bin w Szanghaju była komentowana na całym świecie jako przejaw chińskiej buty i poniżenia Watykanu. Dlatego zaskoczyło, że papież mimo wszystko ją uznał; chciano prawdopodobnie uniknąć dalszego wzrostu napięć i zadbać o poprawne relacje, które ostra reakcja na decyzję Pekinu mogłaby całkowicie skruszyć.
Źródła: catholicherald.co.uk, PCh24.pl
Pach
Watykan jeszcze w tym roku przedłuży nieistniejące porozumienie z Chinami?