Ewa Kopacz wygłosiła w Sejmie expose, zwracając się do posłów o udzielenie jej wotum zaufania. Obiecała wiele rzeczy wielu grupom społecznym – od studentów przez przedsiębiorców po emerytów. Zaapelowała też do Jarosława Kaczyńskiego o „zdjęcie z Polski klątwy nienawiści”. Rząd Kopacz poparła dotychczasowa koalicja i Twój Ruch Janusza Palikota.
Wystąpieniu Ewy Kopacz przysłuchiwał się m.in. prezydent oraz jej poprzednik – Donald Tusk, zasiadający jeszcze w ławach poselskich. – Polską politykę do tej pory definiował spór pomiędzy Donaldem Tuskiem a Jarosławem Kaczyńskim. Panie prezesie, zdejmijmy z Polski tę klątwę nienawiści – zaapelowała z sejmowej mównicy do szefa PiS. Prosiła też opozycję o 100 dni współpracy.
Wesprzyj nas już teraz!
Kopacz obiecała również, że szybko zostaną oddane do użytku całe autostrady A1, A2 i A4, drogi ekspresowe S3, S5, S6, S7, S8, S17 oraz cała obwodnica Warszawy. Nowa premier twierdzi, że jej rząd dokona w rok więcej, niż Donald Tusk przez siedem ostatnich lat. – W 2014 roku oddamy do użytku ponad 160 km dróg ekspresowych i podpiszemy umowy na kolejne 300 km – zapowiedziała Ewa Kopacz.
– Każda polityka zagraniczna musi być oparta o system wartości. Wydarzenia na Ukrainie uświadamiają nam jak ważna jest solidarność państw demokratycznych – mówiła o polskiej dyplomacji premier Kopacz. Jak dodała, jest „najgłębszą racją stanu, aby nie dopuścić do rozwodnienia stanowiska zachodu, ale także do tego, aby nie stawiać sobie nierealistycznych celów”. Ewa Kopacz podkreśliła też, że polski rząd nie zgodzi się na rozbiór państwa ukraińskiego oraz zmiany granic w Europie. – To kwestia fundamentalnych zasad – zaznaczyła.
Kopacz zapowiedziała też, że chce wprowadzić Polskę do strefy euro. – Jednym z najważniejszych pytań na które musi odpowiedzieć Polska to tempo wprowadzenia w Polsce waluty euro – mówiła Ewa Kopacz. Szefowa rządu zaznaczyła jednak, że powinniśmy odpowiedzieć sobie najpierw na pytanie w jakim kierunku podąża obecnie strefa euro. – Wzmocniona strefa euro i polska gospodarka to dwa kryteria wprowadzenia nowej waluty – podkreśliła.
Nad wotum zaufania głosowało 449 posłów. Za było 259, przeciw – 183, wstrzymało się – 7.
kra