Jak podaje portal edition.cnn.com, Korea Północna zamierza przeprowadzić wkrótce kolejną próbę nuklearną. To kolejny śmiały krok komunistycznego państwa po grudniowym wystrzeleniu satelity. Zdaniem ekspertów ten kraj jest coraz bliżej zbudowania rakiet przenoszących broń nuklearną. Trudno jednak mówić o konkretach z uwagi na ukrywanie wielu faktów przez komunistyczny reżim.
Według Daniela Pinkstona, analityka International Crisis Group zajmującego się północno-wschodnią Azją, trudno odpowiedzieć na pytania dotyczące niezawodności koreańskich systemów rakietowych. Dokładne fakty te są znane co najwyżej kilku osobom w samej Korei Północnej. Według ogłoszonego w 2009r. raportu International Crisis Group, Korea Północna znajduje się w posiadaniu „od sześciu do dwunastu sztuk broni atomowej lub przynajmniej ich elementów”. Jednak eksperci są podzieleni w ocenie czy są one dostatecznie wytrzymałe i małe, by nadawać się na głowice rakietowe. Zdaniem wielu z nich jest to jeszcze niemożliwe. Nuklearny program Korei Północnej ma na celu zmianę tego stanu rzeczy.
Wesprzyj nas już teraz!
W ubiegłym miesiącu, w pierwszą rocznicę śmierci Kim Dzong Ila, Korea Północna umieściła na orbicie satelitę Shining-Star 3. W związku z tym w zeszłym tygodniu Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła koreański rząd i nałożyła sankcje na państwo. Rządzony przez Kim Dzong Una kraj uznał to za akt równoznaczny z wypowiedzeniem wojny.
Planowane podziemne próby nuklearne będą trzecimi w historii kraju. Wcześniejsze miały miejsce w 2006 i 2009r. Siła wybuchu z 2009r. miała moc między 2.5 a 6 kiloton. Dla porównania wybuch w Hiroszimie miał siłę 16 kiloton. Problemem dla społeczności międzynarodowej jest nie tylko wizja rakiet nuklearnych w posiadaniu Phenianu, lecz także wspieranie przez koreański program atomowy czarnego rynku broni. Materiał rozszczepialny jest towarem, który komunistyczna Korea Północna może sprzedawać na czarnym rynku, np. organizacjom terrorystycznym.
Podczas niedawnej aktualizacji Google Maps opublikowano dość szczegółowe zdjęcia satelitarne Korei Północnej. Obok zabytków, zdjęcia pokazały koreańskie kompleksy nuklearne, a także obozy koncentracyjne. Według obrońców praw człowieka może być w nich przetrzymywanych nawet 200 tysięcy osób. Map tych najprawdopodobniej nie zobaczą sami obywatele komunistycznego kraju, gdyż Internet jest tam poddawany wyjątkowo ścisłej cenzurze.
Korea Północna powstała po II Wojnie Światowej w wyniku zajęcia części Półwyspu Koreańskiego przez Armię Czerwoną. Utworzenie nowego państwa proklamował Kim Ir Sen w 1948r. Stał on na jego czele aż do śmierci, która nastąpiła w 1994r. Następnie władzę przejął jego syn Kim Dzong Il. Od jego śmierci w 2011r. władzę sprawuje Kim Dzong Un. Zasady totalitarnego państwa komunistycznego i kultu jednostki – władcy – nie zmieniły się od momentu powstania kraju.
Źródło: edition.cnn.com
Marcin Jendrzejczak