30 czerwca 2022

Koreańczycy potwierdzili chęć udziału w polskim projekcie jądrowym

(Fot. Pixabay)

Koreańczycy wizytujący Polskę potwierdzili chęć udziału w polskim projekcie jądrowym. – Polska jest państwem o największej aktywności firm koreańskich w Grupie Wyszehradzkiej. Działa ich tu 260 – powiedział w czwartek minister rządu Korei Południowej ds. handlu, przemysłu i energii Chang – Yang Lee

W czwartek odbyła się konferencja Korean Nuclear & High-Tech Day 2022, podczas której przedstawiciele koreańskich firm i koreańskiego rządu potwierdzili zainteresowanie udziałem w polskim programie rozwoju energetyki jądrowej.

W kwietniu złożyliśmy ofertę Ministerstwu Klimatu i Środowiska. Dziś potwierdziliśmy chęć udziału w polskim projekcie jądrowym – powiedział podczas konferencji Jae-hoon Chung President & CEO Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP).

Wesprzyj nas już teraz!

Podkreślił również, że KHNP jest zainteresowane współpracą z firmami z Polski „znającymi lokalne warunki prawne i europejskie technologie”.

Polska jest państwem o największej aktywności firm koreańskich wśród państw Grupy Wyszehradzkiej. W Polsce działa 260 firm koreańskich. Nasze państwa podniosły współpracę do strategicznego partnerstwa – podkreślił natomiast minister rządu Korei Południowej do spraw handlu, przemysłu i energii Chang – Yang Lee.

Zwrócił uwagę na kompleksowość koreańskiej oferty, jeśli chodzi o budowę elektrowni jądrowych od projektu po samą realizację i szkolenia kadry.

KHNP należy do państwowego koncernu Korea Electric Power Corporation (KEPCO). Jest operatorem wszystkich 24 działających w Korei Płd. bloków jądrowych. Koreańczycy budują też składającą się z czterech reaktorów APR1400 elektrownię Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dwa pierwsze bloki tej siłowni zostały już uruchomione.

W kwietniu 2022 r. KHNP złożyło Polsce ofertę budowy 6 reaktorów APR1400 o mocy 8,4 GW. Pierwszy mógłby zacząć działać w 2033 r., zgodnie z harmonogramem przyjętym w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ). Z kolei oferta finansowa, wspierana przez rząd Korei Płd., obejmuje kompleksowy plan finansowania oraz możliwości wsparcia inwestycji przez KHNP i instytucje koreańskiego rządu, jak agencje kredytów eksportowych.

Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW. (PAP)

 

pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram