Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna” przywileje emerytalne dla funkcjonariuszy mają zostać ograniczone. Według projektu policjanci, strażacy czy żołnierze otrzymają wypłaty dopiero wtedy, gdy osiągną powszechny wiek emerytalny. MSWiA zaprzecza.
Wypłaty emerytur dla przedstawicieli służb mundurowych będą możliwe dopiero wtedy, gdy osiągną oni powszechny wiek emerytalny – czytamy w „DGP”.
Wesprzyj nas już teraz!
Na razie to wciąż 67 lat, zgodnie z deklaracjami rządu ma on być obniżony (60 lat dla kobiet, 65 dla mężczyzn). Takie rekomendacje mają się znaleźć w konkluzjach przeglądu emerytalnego prowadzonego przez ZUS i resort pracy.
Obecnie policjanci, wojskowi oraz przedstawiciele innych służb mundurowych mogą wnioskować o wypłatę emerytury po osiągnięciu wymaganego stażu służby. Minimalny to 15 lat, choć niewykluczone, że wzrośnie do 25 lat pracy i 55. roku życia.
Wejście w życie proponowanych zmian, jak pisze dziennik, oznacza oszczędności dla budżetu. Łączny koszt wypłat emerytur mundurowych to 15 mld złotych rocznie.
Do doniesieneń „DGP” odniósł się Mariusz Błaszczak, szef MSWiA, który zapewnił, że kierowany przez niego resort nie prowadzi tego rodzaju prac. Jedyne zmiany emerytur mają dotyczyć byłych esbeków. – Ale to inna kategoria spraw, tu chodzi o sprawiedliwość – powiedział minister. Doniesieniami medialnymi zaskoczony był także wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marcin Zieleniecki.
Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl/gosc.pl/wpolityce.pl
luk