31 grudnia 2021

Koronawirus „omija” obozy dla uchodźców. Fenomen badają eksperci

(Migrants wearing protective face masks are gathered outside the Kara Tepe camp, during a lockdown to contain the spread of the coronavirus disease (COVID-19), on the island of Lesbos, Greece, January 14, 2021. Picture taken January 14, 2021.,Image: 583637556, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: ELIAS MARCOU / Reuters / Forum)

Jak poinformowali eksperci z biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR), od początku pandemii nie wykryto żadnych ognisk zakaźnych koronawirusa wśród skupisk migrantów. Wymykający się wszelkim regułom fenomen spędza sen z powiek specjalistów.

Od początku pandemii koronawirusa obawiano się sytuacji w obozach dla imigrantów, które mogły stać się ogniskami zakaźnymi COVID-19. „UNHCR ocenia, że około 80 mln ludzi na całym świecie zostało zmuszonych do opuszczenia domów przez konflikty lub prześladowania, a większość z nich żyje w krajach o niskich dochodach, gdzie opieka medyczna jest na bardzo niskim poziomie. Miliony uchodźców zamieszkują obozy, w których dostęp do wody i urządzeń sanitarnych jest ograniczony, a zalecenia dotyczące dystansu społecznego – niewykonalne” – pisze Voice of America.

Nic takiego się jednak nie stało, co potwierdzają wstępne wyniki badań prowadzonych w związku z rozprzestrzenianiem się wariantu Omikron. Okazuje się, że w obozie dla uchodźców w Kongo zakażenie wykryto jedynie u…55 osób. Podobnie w obozach w Syrii i Jordnanii liczących odpowiednio 80 tys. i 38 tys. uchodźców. Statystyki zakażeń wykazywały znacznie mniejsze poziomy niż w sąsiednich okolicach.

Eksperci tłumaczą fenomen niską liczbą wykonywanych testów oraz rzekomym odcięciem takich skupisk od świata zewnętrznego. Co ciekawe, niskie poziomy zakażeń idą w parze także z bardzo niskim poziomem wyszczepienia. Przykładowo, w obozach na Lesbos, Chios i Samos gdzie akcję szczepień prowadzi rząd Grecji, chęć przyjęcia preparatu wyraziło jedynie 15 proc. uchodźców. Jako, że nie prowadzi się obecnie badań nad poziomem przeciwciał w takich populacjach, nie można też stwierdzić na ile wpływ na niespotykaną sytuację ma wytworzenie naturalnej odporności.

Paul Spiegel, epidemiolog z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa prowadzi obecnie badania nad tym tematem w Bangladeszu, Republice Środkowoafrykańskiej, DRK i Ugandzie. Wyniki zostaną przedstawione w przyszłym tygodniu.

Źródło: dorzeczy.pl / tvn24.pl / gov.pl
PR

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(13)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 555 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram