25 kwietnia 2013

Kościelni i rządowi eksperci spotkają się w poniedziałek

(fot. DUDEK JERZY/FOTORZEPA )

W najbliższy poniedziałek 29 kwietnia spotkają się zespoły ekspertów kościelnej oraz rządowej komisji konkordatowych. Tematem spotkania będzie przygotowywanie umowy w sprawie likwidacji Funduszu Kościelnego i zastąpienie go odpisem podatkowym. Umowa rządu i Episkopatu winna poprzedzić ustawę, która trafi pod obrady Sejmu.

 

Spotkanie ekspertów strony obu Komisji Konkordatowych odbędzie się w ślad za postanowieniami z 21 lutego Zespołów Roboczych ds. Finansów Rządowej i Kościelnej Komisji Konkordatowych, podczas którego ustalono, że dotychczasowy Fundusz Kościelny zostanie zastąpiony dobrowolnym odpisem podatkowym w wysokości 0,5 proc.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Postanowienia Zespołów Roboczych Komisji Konkordatowych były zwieńczeniem negocjacji na temat warunków zastąpienia Funduszu Kościelnego, które trwały ponad rok. Ze strony kościelnej przewodniczył im kard. Kazimierz Nycz, a rządowej min. Michał Boni, szef MAC.

 

Decyzje z 21 lutego zostały zatwierdzone zarówno przez rząd jak i Konferencję Episkopatu. Obecnie, zgodnie z zapisami Konkordatu obie strony (rządowa i kościelna) są zobowiązane do wypracowania i podpisania umowy, która stanie się podstawą do opracowania projektu ustawy likwidującej Fundusz Kościelny i zastępującej go dobrowolnym odpisem podatkowym. Dobrowolny odpis podatkowy 0,5 proc. będzie odprowadzany przez osoby fizyczne, deklarujące taką wpłatę na wybrany przez siebie Kościół bądź związek wyznaniowy. Będzie to najmniejszy odpis podatkowy na cele kościelne, z jakim mamy do czynienia w Europie.

 

Przedstawiciele Kościoła katolickiego jako pierwsi zakończyli negocjacje z rządem na ten temat. Trwają wciąż rozmowy min. Boniego z pozostałymi Kościołami i związkami wyznaniowymi. Dwa z nich, Kościół prawosławny oraz Związek Wyznaniowy Gmin Żydowskich, wstępnie zapowiedziały, że nie zgodzą się na odpis w wys. 0,5 proc. W przypadku pozakatolickich związków wyznaniowych, na mocy art. 25 Konstytucji RP, obowiązuje także konieczność zawarcia z nimi umów przez stronę rządową, poprzedzających rozwiązania ustawodawcze.

 

 

KAI

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram