Archidiecezja Paryża zorganizuje „sobór prowincjonalny”. To odpowiedź na Synod o Synodalności papieża Franciszka i przygotowanie do bezprecedensowego Zgromadzenia Kościelnego w 2028 roku.
O zwołaniu „soboru prowincjonalnego” (fr. concile provincial) poinformował arcybiskup Paryża, Laurent Ulrich. Hierarcha odwołał się do Dokumentu Finalnego Synodu o Synodalności z października 2024 roku, gdzie mówi się o tym, że konieczne jest „rozwijanie ducha synodalnego” na całym świecie. Według arcybiskupa Laurenta „duch synodalny jest przede wszystkim duchem zaciekawienia światem, któremu trzeba głosić Ewangelię”. Arcybiskup zwrócił uwagę na „duży i żywotny napływ katechumenów, młodych i dorosłych, którzy chcą zwrócić się ku Chrystusowi”.
W 2024 roku do Kościoła katolickiego we Francji przystąpiło 12 tysięcy osób – 7000 dorosłych i 5000 nastolatków. 2/3 z nich byli to chrześcijanie z różnych wspólnot protestanckich, pozostali to w większości ludzie wychowywani bez żadnej religii. 5 proc. z ochrzczonych to byli muzułmanie.
Wesprzyj nas już teraz!
Abp Laurent stwierdził w swoim obwieszczeniu, że Kościół katolicki w Paryżu musi się zastanowić, co zrobić, by ci neofici znaleźli w Kościele środki potrzebne do dalszego rozwoju wiary. Jak poinformował, sobór prowincjonalny potrwa od Pięćdziesiątnicy 2026 roku do lata roku 2027.
Nie ma wątpliwości co do tego, że paryski sobór prowincjonalny wpisuje się w synodalny projekt papieża Franciszka i kardynała Mario Grecha. W marcu tego roku kardynał w imieniu papieża ogłosił, że w październiku 2028 roku odbędzie się w Rzymie Zgromadzenie Kościelne. Ma to być wielkie spotkanie reprezentantów wszystkich stanów Kościoła, od biskupów przez księży, zakonników i zakonnice aż po ludzi świeckich.
Zgromadzenie Kościelne ma uwieńczyć proces synodalny zainicjowany przez Franciszka w 2021 roku. Od czerwca tego roku na całym świecie powinny ruszyć przygotowania do Zgromadzenia Kościelnego. Ich konstytutywnym elementem jest omawianie w każdej diecezji tego, jak można w praktyce implementować Dokument Końcowy Synodu o Synodalności z października 2024 roku, innymi słowy – jak w danej diecezji przebudować Kościół zgodnie z wymogami synodalności.
Paryski „sobór prowincjonalny” wydaje się być odpowiedzią właśnie na to wezwanie Franciszka i kardynała Mario Grecha.
Źródła: dioceseparis.fr, PCh24.pl
Pach