24 listopada 2012

– Kolegium Kardynalskie wyraża Kościół powszechny, obejmujący wszystkie narody i wznoszący jeden harmonijny hymn do Boga żywego – powiedział dziś Ojciec Święty Benedykt XVI włączając w bazylice watykańskiej do tego grona 6 nowych purpuratów. Godność kardynalską otrzymało sześciu dostojników: prefekt Domu Papieskiego amerykański arcybiskup James Michael Harvey, maronicki patriarcha Antiochii (Liban) Bechara Boutros Rai, arcybiskup Baselios Cleemis Thottunkal z Kościoła syro-malankarskiego w Indiach, arcybiskup Abudży (Nigeria) John Olorunfemi Onaiyekan, metropolita Bogoty (Kolumbia) Ruben Salazar Gomez i arcybiskup Manili (Filipiny) Luis Antonio Tagle.

 

Konsystorz odbył się według nowego, uproszczonego ceremoniału i miał formę nabożeństwa Słowa Bożego. Po odśpiewaniu Ewangelii, Ojciec Święty wygłosił przemówienie, w którym podkreślił powszechność Kościoła. Przypomniał, iż „to Chrystus przez Ducha Świętego sprawia, że Jego Kościół jest jeden, święty, powszechny i apostolski”, to Chrystus obejmuje w swojej zbawczej misji całą ludzkość. Powszechny charakter miało przepowiadanie Jezusa, skierowane nie tylko do „owiec, które poginęły z domu Izraela”, lecz także dążące do tego, żeby „doprowadzić wszystkie narody do Królestwa Bożego”. Jego misja skierowana jest „do całego człowieka i do każdego człowieka, przezwyciężając wszelki partykularyzm etniczny, narodowy i religijny”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Naśladując Jezusa, „wchodząc w komunię z Bogiem, wchodzimy do tego nowego królestwa, które głosi i zapowiada Kościół, do królestwa przezwyciężającego rozdrobnienie i rozproszenie”. Ponadto Pan Jezus posyła Kościół do „całej ludzkości, aby ją zgromadzić w wierze w jeden jedyny lud, ażeby go zbawić”. Powszechność Kościoła wypływa z powszechności jednego planu Bożego zbawienia świata. Jest to nie tyle wspólnota lokalna, która powoli się rozrasta i rozprzestrzenia, lecz jakby zaczyn, ukierunkowany na to, co powszechne, na całość, niosący w sobie powszechność. Rozprzestrzenia się on na całym świecie, wkracza w różne sytuacje i różnorodne konteksty kulturowe i społeczne, lecz pozostaje jednym Kościołem. „Kościół jest jeden, święty, katolicki i apostolski, odzwierciedla w sobie źródło swego życia i swej drogi: jedność i komunię Trójcy Świętej” – stwierdził papież.

 

Ojciec Święty zaznaczył, że w perspektywie jedności i powszechności Kościoła mieści się również Kolegium Kardynalskie, a poprzez obecny konsystorz pragnie on szczególnie podkreślić, „że Kościół jest Kościołem wszystkich narodów, a zatem wyraża się w różnych kulturach różnych kontynentów. Jest to Kościół Zesłania Ducha Świętego, który w polifonii głosów wznosi jeden harmonijny hymn do Boga żywego”. Przypomniał, że przez wręczenie insygniów, przyznane kościoły tytularne w Wiecznym Mieście oraz pracę w poszczególnych dykasteriach nowi purpuraci ze szczególnych względów będą włączeni w Kościół Rzymski i umocnią więzy duchowe łączące cały Kościół. Papież wskazał, że dzisiejszy obrzęd wyraża najwyższą wartość wierności. Zawierzył Bogu posługę kościelną nowych kardynałów, „aby mogli składać odważne świadectwo o Chrystusie, w budującym dynamizmie wiary i pod znakiem nieustannej, ofiarnej miłości”.

 

Następnie Ojciec Święty odczytał formułę kreacji, w której zaznaczył, iż nowi purpuraci będą połączeni ściślejszymi więzami ze Stolicą Piotrową, staną się członkami kleru rzymskiego i powinni być niezłomnymi świadkami Chrystusa. Następnie odczytał ich nazwiska, począwszy od archiprezbitera bazyliki św. Pawła za Murami, abp. Jamesa Michaela Harveya.

 

Nowi purpuraci złożyli wyznanie wiary i przysięgę. „Ja Kardynał Świętego Kościoła Rzymskiego obiecuję i przysięgam, że pozostanę odtąd i na zawsze, aż do śmierci wiernym Chrystusowi i Jego Ewangelii, zawsze posłuszny Świętemu Apostolskiemu Kościołowi Rzymskiemu, Świętemu Piotrowi w osobie Najwyższego Pasterza, Benedykta XVI i jego kanonicznie wybranych następców; że zachowam zawsze w słowach i uczynkach komunię z Kościołem katolickim; że nie wyjawię nikomu to, co będzie mi powierzone w zaufaniu, a wyjawienie czego mogłoby spowodować szkodę lub ujmę Kościołowi Świętemu; wypełniać z wielką roztropnością i wiernością zadania do których jestem powołany w mojej służbie Kościołowi, zgodnie z normami prawa. Tak mi dopomóż Wszechmogący Boże” – brzmiały słowa przysięgi.

 

Następnie Ojciec Święty nałożył nowym kardynałom czerwone birety, wręczył pierścienie oraz przyznał kościoły tytularne w Rzymie. Tylna część pierścienia stylizowana jest na kolumnę, które otaczają Bazylikę św. Piotra. W przedniej części w kształcie krzyża znajdują się postacie świętych Piotra i Pawła wzorowane na ich posągi znajdujące się przed bazyliką watykańską. Pomiędzy świętymi umieszczono ośmioramienną gwiazdę symbol Najświętszej Maryi Panny. Wewnątrz pierścienia umieszczono herb Benedykta XVI.

 

Dzisiejszy konsystorz jest drugim w tym roku. Poprzedni odbył się w lutym. Benedykt XVI mianował wówczas kardynałami dużą grupę włoskich dostojników, w tym wielu przedstawicieli Kurii Rzymskiej.

 

Obecnie Kolegium Kardynalskie liczy 211 członków, w tym 91 powyżej 80. roku życia, a więc niemających prawa do udziału w ewentualnym konklawe (2 mianowanych przez Pawła VI, 72 – przez Jana Pawła II i 17 – przez Benedykta XVI). Wśród pozostałych 120 purpuratów, mających prawa wyborcze, 53 powołał do Kolegium Kardynalskiego Papież Polak, a resztę, czyli 67 – jego następca.

 

Jutro Ojciec Święty wraz z nowymi kardynałami będzie koncelebrował Mszę św. na placu św. Piotra w Watykanie.

 

Źródło: Radio Maryja, KAI

pam

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 58 793 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram