16 sierpnia 2013

„Nie byłoby nic gorszego, gdyby Kościół katolicki podążył tą samą drogą co protestanci i podporządkował się coraz bardziej bezlitosnej rzeczywistości mediów” – przestrzegał w rozmowie z „Katholische Nachrichten-Agentur” Norbert Bolz, profesor medioznawstwa z Uniwersytetu Technicznego w Berlinie.

 

Należy pamiętać, że podporządkowanie się mediom prowadzi do zobojętnienia i utraty zainteresowania (…) Kontrowersja jest nadal ważna i ciekawa – zaznaczył medioznawca.  – W wielu mediach wartości chrześcijańskie wydają się nie mieć większego znaczenia – twierdził w wywiadzie dla „Katholische Nachrichten-Agentur”. – Niemniej jednak nawet w dobie postępującej relatywizacji wartości i pogłębiającej się laicyzacji społeczeństwa pewne aspekty religii nadal odgrywają znaczącą rolę (…) Dla większości społeczeństwa religia jest ciągle ważna – dodał Bolz.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Tymczasem potrzeba realizacji życia duchowego nierzadko przypomina „religijny patchwork” i rozwijanie różnych ideologii. – Zjawisko to po części obserwuje się w Kościele Protestanckim, którego działalność, w tym medialna, zdaje się być odzwierciedleniem zasady „najważniejsze, że wierzy się w cokolwiek” – zauważył medioznawca.

 

Berliński naukowiec przestrzegał, aby Kościół katolicki nie próbował iść w kierunku, jaki obrali protestanci. – Nie byłoby nic gorszego, gdyby Kościół katolicki podążył tą samą drogą co protestanci i podporządkował się coraz bardziej bezlitosnej rzeczywistości mediów.  Należy pamiętać – zauważył profesor – „że podporządkowanie się mediom prowadzi najczęściej do zobojętnienia i utraty zainteresowania”. Poza tym, media kierują się prostą logiką „uważamy cię za dobrego, jeśli spełniasz nasze oczekiwania”. W odniesieniu do tego stwierdzenia, medioznawcza powrócił jeszcze pamięcią do sytuacji, kiedy były papież Benedykt XVI „nie spełniwszy oczekiwań mediów”, został zaszufladkowany jako „reakcjonista” – przeciwnik wszelkich zmian.

 

Odpowiadając natomiast na pytanie portalu „Katholische Nachrichten-Agentur” – czy Kościołowi katolickiemu grozi medialna marginalizacja – profesor uspokajał. – Kontrowersja jest ważna i ciekawa (…) Pytanie jedynie, czy Kościół katolicki zdobędzie się na odwagę, by pozostać autentycznym?

 

 

Źródło: Katholische Nachrichten-Agentur

Klaud

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 39 015 zł cel: 500 000 zł
8%
wybierz kwotę:
Wspieram