17 czerwca 2013

Kościół na Świętym Krzyżu – bazyliką mniejszą

(fot. Polimerek / commons.wikimedia.org, licencja cc)

Tysiące pielgrzymów z całej Polski uczestniczyło w niedzielę na błoniach klasztornych Świętego Krzyża k. Kielc w uroczystej Mszy św. polowej, podczas której został ogłoszony tytułu i godności bazyliki w świętokrzyskim sanktuarium relikwii drzewa Krzyża Świętego.

Eucharystii przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Koncelebrowali ją wraz z kapłanami ordynariusz diecezji sandomierskiej bp Krzysztof Nitkiewicz i biskup senior Edward Frankowski. Na czele procesji niesiono relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Na początku Eucharystii odczytany został w języku łacińskim i polskim dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów o podniesieniu kościoła Trójcy Świętej do rangi bazyliki mniejszej.

Wesprzyj nas już teraz!

Prowincjał wspólnoty misjonarzy oblatów o. Ryszard Szmydki OMI witając pielgrzymów powiedział, że to jest wyjątkowe wydarzenie w dziejach Kościoła w Polsce, które podkreśla wagę Świętego Krzyża w życiu duchowym i religijnym regionu i kraju. – To tu, na tę świętą górę przez setki lat podążali pielgrzymi i modlili się przy relikwiach drzewa Krzyża Świętego – podkreślił ojciec prowincjał.

Ordynariusz diecezji sandomierskiej w swym wystąpieniu zwrócił uwagę na to, że „Krzyż trwa, choć zmienia się świat”. – Blask krzyża rozproszył przed wiekami mroki pogaństwa. Jego przesłanie stało się fundamentem nowej cywilizacji, z której wyrasta nasz naród. Niech krzyż – dar Bożej miłości, będzie także dla nas kierunkiem, sposobem życia i bramą do wiecznego szczęścia – wezwał bp Nitkiewicz.

Po zakończeniu Mszy św. jej uczestnicy w procesji udali się do świętokrzyskiej bazyliki. Kard. Dziwisz dokonał na placu kościelnym uroczystego odsłonięcia pamiątkowych tablic, herbu i pobłogosławił kamienie przeznaczone do odbudowywania wieży kościelnej. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz Orkiestra Wojskowa Garnizonu Warszawskiego.

Organizatorami uroczystości podniesienia kościoła pw. Trójcy Świętej do godności bazyliki mniejszej byli: Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Powiat Kielecki oraz Gminy – Nowa Słupia i Bieliny. Sanktuarium świętokrzyskie prowadzą ojcowie oblaci Maryi Niepokalanej. Jest ono najstarsze w Polsce i znajduje się w Górach Świętokrzyskich niemal na szczycie góry, zwanej Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem (595 m). Do czasu obrony Jasnej Góry przed Szwedami było to główne miejsce pielgrzymkowe w Polsce.

Według tradycji benedyktyńskiej, powtórzonej przez Jana Długosza, pierwszy kościół (rotundę) wzniosła tam Dąbrówka, natomiast opactwo benedyktyńskie miał założyć Bolesław Chrobry w 1006 r. Z kolei relikwiarz z cząstkami drzewa Krzyża Świętego, według legendy, podarował klasztorowi w XII w. św. Emeryk, syn św. Stefana I, króla węgierskiego.

KAI

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram