7 kwietnia 2021

Kościół po koronawirusie. Ks. prof. Bortkiewicz ostrzega przed „e-duszpasterstwem”

(Ksiądz profesor Paweł Bortkiewicz. FOT.:PCh24TV Polonia Christiana)

Epidemia koronawirusa, z którą podjęty sposób walki sprawił, że wierni zostali fizycznie odsunięci od kościołów, nie może spowodować, że zanikać będą zarówno relacje osobowe, jak i relacje człowieka z Bogiem. – Nie możemy zgodzić się na zamianę duszpasterstwa na e-duszpasterstwo – powiedział ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr goszczący na antenie Radia Maryja.

 

Jak mówił etyk, siłą Kościoła zawsze były i są relacje osobowe: relacja człowieka z Bogiem i relacja wspólnoty Kościoła. I te relacje należy pielęgnować. Tymczasem czas koronawirusa jest pod tym względem trudny, z uwagi na obostrzenia. Ograniczenia utrudniają wiernym dostęp do sakramentów już od roku. Równocześnie praktyki religijne spychane są do mediów elektronicznych.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W 2021 roku, katolicy po raz drugi przezywali najważniejsze dla nich święta z uwzględnieniem obostrzeń. To, w ocenie kapłana, może mieć negatywny wpływ na nasz rozwój duchowy. – Jest to niepokojące przestawienie, nie tylko emocjonalne, ale przede wszystkim aksjologiczne. Odrywa się nas od tego, co jest najistotniejsze, a skupia na tym, co powinno być elementem podstawowym i niezauważalnym – ocenił ks. prof. Bortkiewicz.

 

Jak ocenił, świat, który będzie „po pandemii”, będzie zupełnie inaczej funkcjonował. – Perspektywa tego świata budzi bardzo poważny niepokój. Projekt świata postpandemicznego określa się jako projekt „wielkiego resetu”. Wiemy, że idzie on w kierunku rządów globalistycznych, które wprowadzają nową wersję neokomunizm – dodał ks. prof. Bortkiewicz.

 

Jego zdaniem niepokój musi budzić kwestia formy, w jakiej będzie funkcjonował Kościół po pandemii. – Siłą Kościoła zawsze były i są relacje osobowe: relacja człowieka z Bogiem i relacja wspólnoty Kościoła. Dlatego my za wszelką cenę musimy te relacje przywracać. Nie możemy zgodzić się na zamianę duszpasterstwa na e-duszpasterstwo – mówił.

 

Jak podkreślał, sakramenty nie są „gadżetem życia religijnego”, ale są „znakami objawiającymi moc Boga”. – Dlatego musimy zawalczyć o dostęp do sakramentów zarówno ze strony świeckich, jak i ze strony duszpasterzy. Musimy sobie uświadamiać ich role i znaczenie. Komunii Eucharystycznej nie zastąpi komunia duchowa – dodał ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

 

Źródło: radiomaryja.pl

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 29 587 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram