Kościół katolicki w Niemczech zaostrza walkę z Alternatywą dla Niemiec. Niedawno ukazała się publikacja, która podkreśla różnice między nauką Kościoła a programem AfD, na przykład odmienne podejście do ról płciowych (kościelne – progresywne; w AfD – tradycyjne). Teraz jedna z diecezji blokuje działaczom AfD dostęp do funkcji kościelnych.
W połowie lipca ukazało się w Niemczech badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Münster. Twarzą badania jest etyk społeczny Alexander Filipovic. Analogiczne badanie przeprowadził już w 2017 roku. Według Filipovica na przestrzeni lat pogłębił się rozdźwięk między stanowiskiem Kościoła katolickiego a Alternatywą dla Niemiec. W AfD miały umocnić się postawy volkistowskie, nacjonalistyczne i populistyczne.
Główną osią sporu jest kwestia migrantów, ale badanie wskazało też na bardzo interesujące różnice. Z katolickiej perspektywy niemieckiej niewłaściwe jest na przykład nawoływanie do większej dzietności w wydaniu AfD, bo ogniskuje się na pragnieniu wzmocnienia rdzennej ludności niemieckiej, a Kościół takie pobudki odrzuca. Co więcej, wskazuje się też na różnicę w podejściu do ról płciowych. Kościół inaczej patrzy na kwestię tzw. równouprawnienia płci niż AfD. Alternatywa podkreśla tradycyjne role społeczne, a w niemieckim katolicyzmie się od tego odchodzi.
Wesprzyj nas już teraz!
Niemieckie władze kościelne podejmują już konkretne decyzje wymierzone w AfD. Ostatnio zrobił to na przykład biskup diecezji Dresden-Meißen (Drezno-Miśnia), Heinrich Timmerevers. Osoby stojące na „ekstremistycznym” stanowisku politycznym nie będą mogły być częścią różnych gremiów parafialnych. Bp Timmerevers nie wskazał na żadne konkretne środowisko, ale zacytował dokument Konferencji Episkopatu Niemiec pt. „Volkistowski nacjonalizm i chrześcijaństwo są sprzeczne”, który wymierzony był w całości w Alternatywę dla Niemiec.
Jak zwykle, zabrakło tej samej ostrości względem radykałów proaborcyjnych czy genderowych, a tych w Niemczech doprawdy nie brakuje: szeregi takich partii jak Zieloni, SPD i Lewica są pełne osób domagających się swobody uśmiercania dzieci poczętych albo możliwości okaleczania ciał dzieci z problemami tożsamościowymi.
Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl
Pach