12 grudnia 2023

Kościół w Niemczech znowu domaga się kapłaństwa kobiet. Decydować miałby Synod

(Ideał modernistów: luterańska pastorka przewodniczy nabożeństwu (fot. youtube))

Znana niemiecka dogmatyk Julia Knop odrzuca stanowisko Watykanu w sprawie kapłaństwa kobiet. Knop, która odgrywa ważną rolę w Drodze Synodalnej Kościoła za Odrą, nie chce pogodzić się z notą, jaką wysłał kard. Pietro Parolin z watykańskiego Sekretariatu Stanu do przewodniczącego Episkopatu Niemiec, bp. Georga Bätzinga.

Kard. Parolin przypomniał, że Kościół nie ma władzy udzielania święceń kapłańskich kobietom, o czym pisał św. Jan Paweł II w Ordinatio sacerdotalis z 1984 roku, wskazując, że to jego rozstrzygnięcie powinno być przez następców uważane za ostateczne. Kardynał w nocie sprzeciwił się również proponowanym przez niemiecką Drogę Synodalną „zmianom” w moralności seksualnej. Z kolei w przemówieniu wygłoszonym w imieniu papieża do francuskich seminarzystów kard. Parolin bronił celibatu, wskazując na jego ścisłe powiązanie z istotą kapłaństwa i przekonując, że nikt nigdy nie zmieni sedna tego, czym jest kapłaństwo.

Na te interwencje kard. Parolina zareagowała Julia Knop, niemiecka profesor dogmatyki z Uniwersytetu w Erfurcie; brała udział w pracach forum Drogi Synodalnej zajmującego się władzą w Kościele. Knop opublikowała artykuł na łamach portalu Katholisch.de finansowanego przez niemiecki Episkopat. Pod jej artykułem nie zawarto klauzuli dotyczącej ewentualnej niezgodności poglądów autora z poglądami redakcji, więc tekst można traktować jako „nieformalnie oficjalną” reakcję Kościoła w Niemczech na działania kard. Parolina.

Wesprzyj nas już teraz!

Knop przekonuje, że II Sobór Watykański wprowadził nowy paradygmat w rozumieniu kapłaństwa: ksiądz to teraz presbyter, a nie sacerdos. Miałoby to wiązać się z odejściem od „sakralnego rozumienia urzędu” na rzecz „zakotwiczeniu księdza we wspólnocie”, co miałoby być właściwsze „pierwotnemu Kościołowi”.

Dalej Julia Knop przekonuje, że Kościół – wbrew św. Janowi Pawłowi II – jak najbardziej „ma władzę” udzielania święceń kapłańskich kobietom, ale nie chce tego po prostu wprowadzić. Według dogmatyk „równość płciowa” w kontekście kapłaństwa jest tymczasem koniecznością. „Równość płciowa nie jest łaską, którą mężczyźni mogą zagwarantować kobietom. Jest wymogiem, którego w XXI stuleciu nie można odmawiać” – napisała, wskazując, że decyzje o kapłaństwie kobiet mogłyby zapaść na Synodzie o Synodalności.

Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(33)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 302 755 zł cel: 300 000 zł
101%
wybierz kwotę:
Wspieram