13 kwietnia 2024

Kościół w Szwajcarii wchodzi na „drogę synodalną”. Chcą wzorować się na Niemcach?

(fot. pixabay.com)

Kościół katolicki w Szwajcarii wchodzi na drogę «synodalności». Konferencja Episkopatu tego kraju poinformowała w oświadczeniu z 10 kwietnia, że rozpocznie pięcioletni okres testowania «form synodalnego podejmowania decyzji na poziomie narodowym». Szwajcarscy biskupi już od dłuższego czasu przygotowywali się do tego kroku, wnikliwie obserwując Drogę Synodalną w sąsiednich Niemczech.

Tak naprawdę w Kościele katolickim w Szwajcarii władza biskupów jest już od dawna mocno ograniczona. W kraju istnieje bardzo skomplikowana i złożona struktura kościelna, na którą nakłada się katolicki system diecezjalno-parafialny oraz państwowy system tzw. kościołów kantonalnych. W praktyce oznacza to, że w większości przypadków to kolektywy świeckich decydują o tym, w jaki sposób wydać pieniądze pochodzące z podatku kościelnego, a więc z głównego źródła finansowania Kościoła. Nierzadko powoduje to kuriozalne sytuacje, w których proboszcz nie może realizować swobodnie zadań duszpasterskich, bo jest związany decyzjami komitetu świeckich. To samo dotyczy kwestii administracyjnych w obszarze personelu czy nieruchomości. Struktura świeckich komitetów kantonalnych ogranicza również realną władzę biskupów.

W złożonej sytuacji szwajcarskiej idea powołania nowego ciała synodalnego wiąże się z planem koordynacji działań pomiędzy już istniejącymi strukturami katolickimi a szczeblem kantonalnym. Już w 1972 roku Kościół katolicki w Szwajcarii planował powołać swoistą stałą Radę Synodalną, co w tamtym czasie zablokował jednak Watykan. W ostatnich latach plan powrócił w związku z pontyfikatem papieża Franciszka i reformą synodalną, którą przedsięwziął Kościół katolicki w Niemczech.

Planowana przez Szwajcarów komisja synodalna ma składać się z 30 osób, reprezentując w teorii przekrój Kościoła katolickiego w tym kraju. Jej siedziba będzie się mieścić w Szwajcarskim Duszpasterskim Instytucie Socjologicznym w Sankt Gallen. Nie wiadomo jeszcze, jakie dokładnie będzie mieć kompetencje, ale w zapowiedziach mówi się również o podejmowaniu decyzji. To rodzi poważne wątpliwości, bo analogiczną komisję synodalną planują ustanowić Niemcy – i natrafiają na jednoznaczny sprzeciw Watykanu.

Źródło: pillar-catholic.com

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(5)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 725 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram