Jeden z prekursorów dysydenckiego ruchu LGBT+, otwarcie homoseksualny ksiądz William Hart McNichols namalował obraz przedstawiający „kosmicznego Chrystusa” w bluzie z kapturem, któremu stopy całuje papież Franciszek. Obie postaci znajdują się w otoczeniu obejmujących się homoseksualnych par. Skandaliczny obraz został zaprojektowany na specjalną prośbę innego promotora homoagendy w Kościele, o. Jamesa Martina SJ.
„Obmycie stóp” przedstawia papieża Franciszka całującego stopy Jezusa Chrystusa, który pojawia się po zmartwychwstaniu, w otoczeniu dwóch obejmujących się par tej samej płci. Zmartwychwstały Chrystus jest ubrany zwyczajnie, w bluzę i dżinsy.
Jak podkreślił Martin, praktyka papieża Franciszka polegająca na obmywaniu stóp kobietom i niekatolikom podczas ceremonii mandatum w Wielki Czwartek była znaczącym aspektem jego pontyfikatu. Są one, jak napisał Martin, „powszechnie postrzegane jako część działań papieża Franciszka na rzecz tych, którzy czują się na marginesie zarówno społeczeństwa, jak i Kościoła”.
Wesprzyj nas już teraz!
Taka praktyka, dodał Martin, była kontynuowana przez Franciszka poprzez jego wsparcie dla aktywizmu LGBT i jego coroczne wsparcie dla konferencji Outreach.
Praca McNicholsa jako księdza była naznaczona promowaniem homoseksualności, a on sam otwarcie mówił o swoim pociągu homoseksualnym od lat 80-tych. „Bóg dał mi to powołanie jako bardzo małemu chłopcu, zanim dowiedziałem się, że jestem gejem” – powiedział McNichols o swoim życiu jako ksiądz. Spędził 35 lat jako jezuita, zanim odszedł w 2002 roku i pozostał księdzem w archidiecezji Santa Fe.
Komentując swój najnowszy obraz wyprodukowany dla Outreach, McNichols powiedział, że „gdybyś poprosił mnie o stworzenie obrazu, który symbolicznie zdefiniowałby pontyfikat papieża Franciszka, natychmiast odpowiedziałbym myciem stóp”.
Dodał, że obraz reprezentuje jego pragnienie przyjęcia przez Kościół katolicki ideologii LGBT: „Ten obraz jest osadzony w kosmosie, ponieważ akceptacja osób LGBTQ pozostaje nadal w teraźniejszości i przyszłości – jest czymś, co nadejdzie”.
Strona internetowa McNicholsa zawiera zdjęcia jego szerokiego portfolio, w tym osławionego dzieła z 1989 roku „Droga krzyżowa osoby chorej na AIDS”. Innym jego dziełem z tamtej dekady było „Ukrzyżowanie AIDS” z 1986 roku. Na tym obrazie Chrystus jest przedstawiony w majtkach, a na krzyżu widnieje napis: „AIDS, homoseksualista, pedał, zboczeniec, sodomita”.
Również w 1989 roku McNichols napisał rozdział do książki o homoseksualności w kapłaństwie i życiu zakonnym, która została opracowana przez siostrę Jeannine Gramick. Działalność współzałożycielki organizacji LGBT New Ways Ministry została oficjalnie potępiona przez papieża Jana Pawła II i kardynała Josepha Ratzingera w 1999 roku. Zakonnica zignorowała zakaz, prowadząc swoją wywrotową działalność.
Choć watykańskie obostrzenia nigdy nie zostały formalnie odwołane, dysydencka siostra otrzymała niedawno wsparcie od samego papieża Franciszka.
Źródło: lifesitenews.com
PR
Papież spotkał się z aktywistką LGBT z Ugandy. Zachęcał do walki z antysodomskim ustawodawstwem