17 lutego 2023

Kostaryka: przygraniczna modlitwa za uwięzionego nikaraguańskiego biskupa

(Bp Rolando José Álvarez Ramírez 22 nic, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons)

Kostarykański biskup Manuel Eugenio Salazar Mora pojechał nad granicę z Nikaraguą, by tam pomodlić się za uwięzionego przez lewicowy reżim Daniela Ortegi biskupa Rolando Alvareza. Został on skazany na 26 lat więzienia za rzekomą zdradę ojczyzny.

Ordynariusz diecezji Tilarán w Kostaryce dotarł do miejscowości La Cruz w prowincji Guacanaste, gdzie mógł być najbliżej miejsca, w którym w Nikaragui uwięziony jest bp Álvarez. W ubiegłym roku ten sam hierarcha przyjął w swej diecezji wydalone z Nikaragui siostry misjonarki miłości.

„Moje serce pasterza odczuwa ból z powodu niesprawiedliwego uwięzienia bp. Alvareza, ale napełnia mnie siłą to, że przyjechałem na granicę z Nikaraguą, żeby się za niego modlić – napisał 64-letni bp Salazar w mediach społecznościowych. Wezwał do modlitwy „za bratni naród nikaraguański, za Kościół, za jego pasterzy, a szczególnie za jego mieszkańców”. Prosił, by Nikaraguańczycy błagali Maryję Niepokalanie Poczętą „o cud dla Nikaragui”.

Wesprzyj nas już teraz!

Już 10 lutego na wiadomość o skazaniu bp. Alvareza, bp Salazar napisał: „Bracie, jestem z Tobą, aż do śmierci! Odbierają Ci wszystko, ale nie zdołają odebrać Ci Twego kapłaństwa! Biskupie Rolando, jesteś prawdziwym «pasterzem o zapachu owiec». Nie przestanę modlić się do Trójjedynego Boga o Twoje życie i Twoją posługę”.

Nikaraguańska policja aresztowała bp. Rolando Alvareza, ordynariusza diecezji Matagalpa, w sierpniu 2022 roku, a sądy postawiły mu następnie zarzuty „spisku” i rozpowszechniania „fałszywych wiadomości”. Hierarcha otwarcie krytykował to, co uważał za ograniczanie wolności religijnej przez reżim Ortegi. Relacje między Kościołem katolickim a rządem Nikaragui są w kryzysie od 2018 roku, kiedy to demonstranci domagający się ustąpienia prezydenta schronili się w kościołach. Ortega oskarżył wówczas Kościół katolicki o współudział w próbie zamachu stanu podjętej przez USA. W marcu władze tego kraju wydaliły nuncjusza apostolskiego abp. Waldemara Sommertaga, a w lipcu 18 sióstr ze zgromadzenia Misjonarek Miłości.

Źródło: KAI

Nikaragua: reżim Ortegi zamknął w tym roku około 30 instytucji katolickich

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(1)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 191 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram