26 czerwca 2017

Kraje arabskie postawiły 13 warunków, które muszą być spełnione, by zniosły blokadę Kataru

(fot. wikimedia.org)

Cztery państwa arabskie, które wszczęły blokadę jednego z najbogatszych krajów na świecie  – z powodu rzekomego wspierania terroryzmu – wysłały do stolicy Kataru listę 13 żądań. Od ich spełnienia zależeć będzie zniesienie blokady.


Saudowie wraz z sojusznikami domagają się m.in. zamknięcia telewizji Al Jazeera i zmniejszenia powiązań Kataru z Iranem oraz poparcia dla islamistycznych grup, w szczególności dla Bractwa Muzułmańskiego.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Wykaz wymagań przygotowany przez Arabię Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie (UAE), Egipt i Bahrajn, które 5 czerwca zerwały stosunki gospodarcze, dyplomatyczne i podróżnicze z Doha, obejmuje także zamknięcie tureckiej bazy wojskowej w Katarze.

 

Katar musi również ogłosić, że zrywa jakiekolwiek związki – poza Bractwem Muzułmańskim – także z tzw. Państwem Islamskim, Al-Kaidą, Hezbollahem i Jabhat Fateh Al-Sham, byłą filią Al-Kaidy w Syrii.

Cztery kraje arabskie oskarżają Katar o finansowanie terroryzmu i przyczynianie się do regionalnej niestabilności oraz „sympatię” z teokracją Iranu.

 

Urzędnicy z Kataru nie odpowiadali natychmiast na prośbę o komentarz. Jednak już w poniedziałek minister spraw zagranicznych Sheikh Mohammed bin Abdulrahman al-Thani powiedział, że Katar nie będzie negocjował z czterema państwami, chyba że zniosą ograniczenia przyjęte niedawno wobec Doha.

 

Kraje arabskie dają Katarczykom 10 dni na spełnienie żądań. Wymagania, przekazane Katarowi przez mediatora – Kuwejt – wymagają także zaprzestania ingerencji w sprawy wewnętrzne i zagraniczne innych krajów, zaprzestania przyznawania obywatelstwa katarskiego obywatelom czterech krajów arabskich.

 

Doha ma także wypłacić odszkodowanie tym państwom za wszelkie szkody lub koszty poniesione w ciągu ostatnich kilku lat wskutek polityki katarskiej.

 

Spełnienie warunków byłoby ściśle monitorowane. W pierwszym roku obowiązywania umowy co miesiąc przygotowywano by specjalne raporty, następnie co trzy miesiące, a potem co dziesięć lat.

 

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump również oskarżył Katar o sponsorowanie terroryzmu. Zaoferował jednak pomoc stronom sporu w celu rozwiązania „największego od lat kryzysu” w Zatoce Perskiej.

 

Na pomoc zablokowanym Katarczykom przyszli m.in. Turcy, którzy wysłali swój pierwszy statek z żywnością, a w czwartek – niewielki kontyngent żołnierzy i pojazdów opancerzonych. Prezydent Tayyip Erdogan rozmawiał z przywódcami Arabii Saudyjskiej, apelując o uspokojeniu napięcia w regionie.

 

Źródło: reuters.co.uk

AS

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram