W Krakowie odbyło się kolejne spotkanie zorganizowane przez Stowarzyszenie Fides et Ratio, jego tematem była rola Drugiego Soboru Watykańskiego w życiu Kościoła. Z problemami oceny i interpretacji dokumentów soborowych mierzyli się m. in. o. Benedykt Huculak oraz filozof Marcin Karas.
Spotkanie zatytułowane „Czy Sobór Watykański II był rewolucją w Kościele? Pytania w 50-lecie Soboru Watykańskiego” zorganizowało Stowarzyszenie Fides et Ratio. Jako prelegenci wzięli w nim udział także Dawid Gospodarek, związany z Klubem Jagiellońskim oraz Przemysław Serednicki.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak zwrócił uwagę zebranych o. Benedykt Huculak, odrzucenie przygotowanych uprzednio schematów i opracowanie nowych dokumentów soborowych można śmiało potraktować jako zwycięstwo liberalnych hierarchów i „postępowej” teologii, która niezwykle silnie odcisnęła się na życiu Kościoła w ciągu ostatnich dekad. Opracowane przy znacznym udziale liberalnych ekspertów dokumenty od początku przysparzały kłopotów z ich interpretacją. Równocześnie, często wbrew ich literze bywały wykorzystywane jako uzasadnienie dla projektów doktrynalnych sprzecznych z intencjami ojców soborowych jak i z dotychczasowym nauczaniem.
Dawid Gospodarek, podejmując temat deklaracji o wolności religijnej wskazał, że przybierająca dziś na znaczeniu „hermeneutyka ciągłości” wymaga pogłębionych studiów nad katolicką nauką społeczną. Stanowi też znaczny przełom, biorąc pod uwagę dominującą dawniej a i dzisiaj popularną „hermeneutykę zerwania”, traktującą sobór jako nagły zwrot w wielowiekowym nauczaniu Kościoła.
mat