28 lutego 2014

Kraków: otwarto wystawę „Żołnierze Wyklęci. Historia, która mnie porusza”

Plenerową wystawę „Żołnierze Wyklęci. Historia, która mnie porusza” otwarto 27 lutego na pl. Ojca Adama Studzińskiego w Krakowie. Ekspozycja jest efektem konkursu fotograficznego, na który nadesłano ponad 500 fotografii. Ich autorami są głownie młodzi ludzie.


„Przed nami stoi owoc pracy bardzo młodych ludzi, którzy zafascynowali się ideą przywrócenia pamięci o Żołnierzach Wyklętych” – mówił Marek Lasota otwierając wystawę. Dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej podziękował wszystkim autorom fotografii nadesłanych na konkurs, które złożyły się na ekspozycję. „Praca konkursowa miała być drogą do tego, by wśród bardzo młodego pokolenia odnaleźć te miejsca i te wątki we współczesnym świecie, w tym co nas otacza, które wiążą się z pamięcią o Żołnierzach Wyklętych. Jestem niezwykle szczęśliwy z tego powodu, że w końcu możemy państwu tę wystawę pokazać” – mówił Marek Lasota.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Wystawa „Żołnierze Wyklęci. Historia, która mnie porusza” jest efektem ogłoszonego w czerwcu 2012 r. przez Oddział IPN w Krakowie oraz Stowarzyszenie „Passionart” konkursu pod takim tytułem. Na konkurs nadesłano ponad 500 fotografii wykonanych przez 216 uczestników z całej Polski. „Przysłane prace – poprzez ukazanie osobistych, środowiskowych i społecznych związków uczestników konkursu z pamiątkami, miejscami i wydarzeniami związanymi z bohaterami antykomunistycznego podziemia, zarówno w ujęciu ogólnym, jak i z perspektywy historii lokalnej – odzwierciedlają współczesną pamięć o Żołnierzach Wyklętych” – informuje Dorota Korohoda z krakowskiego oddziału IPN.

 

Grand Prix konkursu zdobyła fotografia Agnieszki Ciasnochy, uczennicy IV LO w Rzeszowie „Pamięć wiecznie żywa”, na której znajduje się symboliczny grób ppłk. Łukasza Cieplińskiego. 1 marca 1951 r. wykonano wyroki śmierci na nim i sześciu jego towarzyszach z IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. 60 lat później Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę, na mocy której ten dzień stał się świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

Wystawa będzie eksponowana w dniach 27 lutego – 14 marca br.

 

Źródło: KAI

luk

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 302 755 zł cel: 300 000 zł
101%
wybierz kwotę:
Wspieram